Tarım Teknolojileri Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Tarım Teknolojileri Yarışması düzenlenmektedir.

Tarım Teknolojileri Yarışması ; bireylerin ve takımların teknoloji kullanarak tarımdaki problemlere yönelik çözümler oluşturmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda projeler değerlendirilip uygulamaya konulacaktır. Bu yarışmanın kapsamına tarım ve hayvancılık ile ilgili teknolojik çözüm öneren her türlü proje dahildir.

Yarışma; "Lise" , "Üniversite " olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirilecektir.

Yarışmaya, Türkiye’de veya yurtdışında öğrenim gören lise, ön lisans, lisans öğrencileri katılabilir.

Değerlendirme; Proje Ön Değerlendirme Raporu, Proje Detay Raporu ve Yarışma Puanlaması olarak olarak üç farklı aşamada yapılacaktır. Proje Ön Değerlendirme Raporu ve Proje Detay Raporu dosyalarını göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için TARIM TEKNOLOJİLERİ YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!

 


Tarım Teknolojileri Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışmanın İlanı 20 Ocak 2021
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 Mart 2021
Proje Ön Değerlendirme Formu Son Teslim Tarihi 29 Mart 2021
Proje Ön Değerlendirme Formu Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 29 Nisan 2021
Proje Detay Raporu Son Teslim Tarihi 10 Haziran 2021
Proje Detay Raporu Sonuçlarının, Maddi Destek Kazanan ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 10-14 Temmuz 2021
TEKNOFEST 21-26 Eylül 2021

S: Bir ilk doldurduğumuz maddi destek formunda belirttiğimiz parçaları almakla mı yükümlüyüz ya da belirttiğimiz ana fiyatı geçmemek şartıyla muadili, başka parçalar alabilir miyiz?
C: Muadil farklı parça alabilirsiniz.


S: Bu bölümün açıklamasında yer alan "Proje fikrinizin hayata nasıl geçirilebileceği hakkında bilgi veriniz." bölümü gerçek hayata geçirilecek proje için olması lazım değil mi?
C: Evet, projenizin gerçekleşirse maliyeti ne olur, bunu açıklamalısınız.


S: Maliyet bölümündeki " projenizin tahmini bütçesi hakkında bilgi veriniz." bölümünde daha önce sorduğumda 'prototip için maliyet planlaması gereklidir.' demiştiniz. Ancak aynı bölümde yer alan "piyasada benzer projeler varsa piyasadaki diğer projelerle maliyet karşılaştırılması yapılmalıdır." diye bir madde yer alıyor. Bu iki madde sizin söylediğinizle çelişiyor. Bu arada projemiz bir sera sistemidir. Biz bunu yaparken minyatür nir sera kurduk. Bu kadar bilgi verebilirim bu konuda da. Yardımcı olursanız sevinirim.
C: Bu kısımda bahsedilen konu yaptığınız prototipin gerçekleşme maliyetinin piyasadaki ikâmeleriyle karşılaştırması sorulmaktadır.


S: PDR formunda bize verilmiş olan taslakta "Yukarıda verilen 11 madde 8 sayfada anlatılmalıdır." ve "En fazla iki sayfa görsel ek olarak gönderilebilir." ve "Kapak açıklama ve görsel olmak üzere en fazla 10 sayfadan oluşmalıdır." maddeleri yer almakta. Ancak 8 sayfa açıklama + 1 sayfa kapak + 2 sayfa ek resim 11 sayfa yapmakta. Ve daha önceden bunu soran arkadaşlarımızdan birisine belirtilen sayfa sınırına uyulmalıdır yazmışsınız. Ancak belirtilen sayfa sınırında hata var. Ayrıca biz bu bölümlerden birini bir sayfa azalttığımızda sıkıntı yaşıyoruz. En kısa sürede yardımcı olmanızı bekliyoruz.
C: Kapak, resim ve açıklama toplam 11 sayfa şeklinde hazırlayabilirsiniz.


S: İnsanlık yararına ve Tarım teknolojileri kategorilerinde proje detay raporunda bulunması gereken içindekiler ve kaynakça bölümlerini ayrı ayrı sayfalarda yapmayıp diğer sorularla beraber yazsak sorun olur mu?
C: Belirlenen sayfa sınırını aşmamalısınız.


S: İçindekiler bölümünü sayfa kısıtlamasının dışında ayrı bir sayfa olarak mı yapmalıyız?
C: İçindekiler kısmını ayrı olarak sona ekleyebilirsiniz.


S: Proje detay formunu nereden yükleyeceğiz?
C: Ön raporunu gibi sisteme kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak yüklemelisiniz.


S: PDR formunda bulunan tahmini maliyet bölümünde bizden prototipin maliyeti mi yoksa gerçeğe dönüştürülecek olan projenin maliyeti mi istenmektedir.
C: Projenizin uygulanabilir bir protopini çıkarmanız ve bu prototip için maliyet hesabı yapmanız gerekir.


S: Proje ekibimde güncelleme yapmak istiyorum. Bir kaç gün önce sistem değişikliğe izin veriyordu ama şuan güncelleme yapamıyorum? Yardımcı olurmusunuz?
C: Şu an için sistem kapatılmıştır.İkinci rapor aşamasında değişiklik yapabilirsiniz.


S: Ön tasarım raporu sonuçları ile ilgili henüz bir mail almadık, yardımcı olabilir misiniz?
C: Sonucu içeren maili henüz almadıysanız takım adı ve ID bilginizi iletişim adresimize mail atınız.


S: Ön değerlendirme formunu tamamladık fakat danışmanlık ve görevlendirme yazısı için okuldan ve danışmandan almamız gereken belge eksik. Okulların korona virüsü sebebiyle kapanması vesilesi ile de açılana kadar almamız mümkün gözükmüyor. Ön değerlendirme son tarih olarak belirtilen tarihte tatile bağlı olarak değişiklik yapılması mümkün müdür?
C: Yarışmacılara gereken süre tanınmıştır. Ön rapor tarihinin uzatılması bir sonraki aşama raporu için süre problemi oluşturmaması açısından belirtilen tarihlerde raporlarınızı yüklemeniz gerekmektedir.


S: Ön değerlendirme formunu tamamladık ancak açıklamalar kısmında nereye göndereceğimiz hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadık. Ön değerlendirme formu için ilgili mail e mi atmamız gerekmekte ?
C: 15 Marttan sonra raporunuz ile birlikte görevlendirme ve danışmanlık yazısını taratarak başvuru esnasında size gelen mailde ki kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaparak çıkan linkten sisteme yükleyebilirsiniz.


S: "Danışman olarak görev yapacak kişinin danışmanlık görevlerini yerine getireceğine dair belgenin ıslak imzalı olarak Ön Tasarım Raporu ile birlikte sisteme yüklenmesi gerekmektedir."diye bir belgeden bahsedilmiştir ancak anlaşılmayan konu şudur ki örnek bir belge alarak mı yapılacak yoksa bu belgeyi kendimiz tarafınca mı hazırlanacak ?
C: Duyurular kısmından indirilerek doldurulup taratılarak sisteme yüklenmelidir.


S: İlk olarak ön değerlendirme formu mu yoksa başvuru formumu doldurulacak ?
C: Öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra sizlerden rapor göndemeniz istenecektir.


S: Ön değerlendirme formundaki sonuç kısmı için projenin bütün formatının oluşturulup denenmiş olması mi gerekiyor?
C: Bulunduğunuz çözümün tamamlandığında nasıl bir sonuç elde edeceğinizi açıklamanız gerekmektedir


S: Yüksek lisans öğrencileri bireysel olarak katılım sağlayabiliyor mu? Projede akademik danışmanın şartı olmasının sebebi nedir? Başvuru yaptım fakat kullanıcı adı ve şifrem ile giriş yaptığımda ön değerlendirme raporunu ile ilgili bilgilere ulaşamıyorum ne yapmam gerekir?
C: Bireysel olarak katılım sağlanmaktadır. Robotaksi ve roket hariçtir.  Konu ile bilgili ve sorumluluk bilincinde olması ve yarışma günü yarışmacıları zor durumda bırakmaması içindir. Takım ismi , yarışma ismi,  kategori , seviye ve ıd numaranızı gönderiniz.


S: Takımımız lise takımı ama 1 tane ortaokul öğrencisi var bu sorun olur mu?
C: Karma takım olarak katılabilirsiniz.


S: Yarışma kategorilerinden seçtiğimiz başlığa göre toprak, bitki ve böcek tipleri gibi unsurların datasetleri yarışmacılarla paylaşılacak mı?
C: Bu yarışma genel bir proje yarışmasıdır, belli bir toprağa, bitkiye veya böceğe özel bir kurgumuz bulunmamaktadır. Finale kalan yarışmacılar, projelerinin uygulamalarını / prototiplerini Teknofest’te yarışma alanında sunabilirler. Bu yüzden yarışmacıların projelerini anlatabilmeleri için gerekli tüm materyaller, toprak örneği, bitki çeşitleri, böcek çeşitleri gibi, yarışmacılar kendileri belirlemeli ve finale kalmaları durumunda kendileri temin etmelidirler.

 
S: Yarışma ortamı açık aydınlık alanda mı yapılacak yoksa karanlık bir alanda mı yapılacak?
C: Yarışma alanı aydınlık olacaktır, ancak proje fikrini sunmak için karanlık bir alan gerekli ise, yarışmacının finale kalması durumunda sergilemek üzere karanlık ortamı sağlayacak ekipmanı (bir kutu içinde mesela) kendisinin sağlaması beklenmektedir.


S: Sulama / gübreleme sistemleri kategorisinde ikisini de gerçekleştirmek zorunlu mu yoksa sadece sulama sistemini yapsak olur mu?
C: Size önerilen konu başlıklarında seçtiğiniz başlıkta projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Tüm projeler değerlendirmeye alınacaktır.


S: Danışman kesinlikle olmak zorunda mı? Olmak zorunda ise üniversite harici olabilir mi ?
C:Takımları danışmanı olması gerekmektedir.Danışman koşulları için şartnameyi incelemeniz gerekmektedir.


S: Bir öğrencimin e-mailinin hatalı söylemesinden dolayı ögrencime mail gelmemiş. Başvuru bitmeden e-mail adresini düzelttim ama yine de ögrencime mail gelmemiş bir sorun olur mu?
C: Takımda bir kişide olması yeterlidir. Süreç içerisinde raporunuzu hazırlayabilir ve tamamlayabilirsiniz.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Değerlendirme; Proje Ön Değerlendirme Formu, Proje Detay Raporu ve yarışma puanlaması olarak olarak üç farklı aşamada yapılacaktır. Proje Ön Değerlendirme Formu ve Proje Detay Raporu dosyalarını göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.


 

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Proje Detay Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

2021 (Üniversite ve Üzeri Seviyesi)

Sıra Takım Adı
1 EXperttarım
2 Yoldaki Mühendisler
3 Abiseka
4 Bammy
5 BTU ATIFET
6 HAVATAR
7 HARMONİ TEKNOLOJİ TAKIMI - 2
8 PYT
9 SKY Tarım
10 Göksu Tarım
11 GÖKYILDIZ-TARIM
12 BTU MAHSULDAR
13 BTU AGDEV
14 Diji-DOM
15 İTÜ Autobee
16 PastiBisa
17 Hayal team
18 GAZİ DESENG
19 HIDROTARTEK
20 Cezeri
21 Harvesting Techno Team
22 GREEN NANOMATES
23 1E4A
24 EM-agri
25 RAGRIBOT
26 Alphecca
27 STARKİNG
28 Perseverance
29 Genç Makers
30 DEMETER
31 Terminus
32 Space Robotics
33 Marsera
34 Azerbaijan AgroDrone
35 teXera
36 TarsusTeknolojiTakımı
37 ORET-Tarımsal İKA
38 VECHÜR İNARO
39 RoseChampionship
40 FIRATVET
41 KARA DİMRİT
42 Farmingo
43 Saka Teknoloji Takımı
44 AWAXEN
45 SPARK

2021 (Lise Seviyesi)

Sıra Takım Adı
1 DEMETER
2 Romulus
3 ATAKUM BİLSEM: GENÇ DEHA
4 HFT Tekno Team
5 TOGULAND
6 Science Bridge
7 eggcellent
8 ŞAHİNBEY BİLİŞİM YILDIZLARI
9 MezzoMorto TARTEK
10 Özge Drone Team
11 MEC ROBOTİK TAKIMI
12 Börü Takımı
13 MAGNESERA
14 RoboPAL-Tarım
15 Azot Bakterileri
16 Giksi
17 HSY-1 Bilişim
18 Makine Tasarım
19 hydra
20 ROBİGO
21 Lux Aeterna
22 Gazera
23 TAİL
24 BilsemX
25 TeknoFinduk
26 Cassiopeia
27 TEKNO TARIM TAKIMI
28 Magnet
29 MOONTİGER
30 UYGURLAR

2020

Sıra Takım Adı
1 Ragribot
2 ALGAN TEKONOLOJİ
3 BTUSECT
4 İTÜ MEMS Takımı
5 Frux
6 TEK-TAR
7 Agro Kartal
8 Nano Buluş
9 HEZARFEN
10 Maarif scientists
11 MFL Sci & Tech
12 AKYAZI MTAL
13 Seafarmer
14 Kibele
15 ERAYİS
16 Teknocrats
17 AgroCV
18 VETA
19 BİNGÖL STEM ROBOKULÜP
20 Stajyerler
21 AYKURT
22 LiveScan DevOps Team
23 Bereket
24 TARI
25 AFARA TARIM TEKNOLOJİLERİ TAKIMI
26 102
27 TETRAPOD
28 GREEN VICTORY
29 fevkalbeşer

2021

Derece Takım Adı
1- (Lise) MEZZOMORTO TARTEK
2- (Lise) BÖRÜ TAKIMI
3- (Lise) ROBOPAL TAKIMI
1- (Üniversite Ve Üzeri) DEMETER
2- (Üniversite Ve Üzeri) FIRATVET
3- (Üniversite Ve Üzeri) GENÇ MAKERS

2020

Derece Takım Adı
1. Ragribot
2. ALGAN TEKONOLOJİ
3. BTUSECT

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


TARIM TEKNOLOJİLERİ YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI

 

LİSE SEVİYESİ

Birinci: 12.000 TL

İkinci:  7.000 TL

Üçüncü: 4.000 TL

 

ÜNİVERSİTE VE ÜZERİ SEVİYESİ

Birinci: 15.000 TL

İkinci:  10.000 TL

Üçüncü: 5.000 TL

 

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Yarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar