Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması düzenlenecektir.

Yarışmada fabrika iç lojistiğinde veya depolarda kullanılabilecek kendisine atanmış yollarda hareket edip, belirli yükleri noktadan noktaya taşıyan elle kontrol ile veya otonom çalışan bir güdümlü robot yapılması hedeflenmektedir.Robotlar temel seviye için manyetik bant takibi yapabilen, gerektiğinde uzaktan kontrol ve diğer kontrol cihazları ile kontrol edilebilen güdümlü robotlar olarak; ileri seviye için ise
tamamen otonom çalışacak şekilde tasarlanmalı ve yarışma esnasında hiçbir dış kontrol veya müdahale olmaksızın verilen görevleri yerine getirebilmelidir.
• Yarışma, Temel Kategori ve İleri Kategori olmak üzere iki kategoriden oluşur.

Temel Kategori 

Temel seviye yarışmaya sadece Ortaöğretim takımları katılabilecektir. Burada güdümlü robot elle (uzaktan kumanda ile) ve onay butonu vasıtası ile gerektiğinde kontrol edilerek verilen görevleri tamamlaması sağlanacaktır. 

İleri Kategori 

Temel seviye ile boş ve yüklü görev tanımları aynı olmakla birlikte, buna ek olarak ileri seviye yarışmacılardan parkurun haritasının çıkarılması, karekodlar vasıtası ile doğru noktaya giden yolun teyidi, hız kontrolü ile rampa çıkış ve inişi sağlanarak parkuru tamamlaması istenmektedir.

Takımlar; lise, yükseköğretim (ön lisans, lisans ve lisansüstü) öğrencilerinin veya mezun (lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü) katılımcıların bir araya gelmesiyle oluşturulmalıdır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için SANAYİDE DİJİTAL YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir.


Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15.03.2021
Proje Ön Değerlendirme Raporu Son Teslim Tarihi 31.03.2021
Proje Ön Değerlendirme Raporu Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 30.04.2021
Proje Detay Raporu Son Teslim Tarihi 24.06.2021
Proje Detay Raporu Sonuçlarının, Maddi Destek Kazanan ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 09-14.07.2021
TEKNOFEST 2021 21-26 Eylül 2021

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?


C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Değerlendirme; Proje Ön Değerlendirme Formu, Proje Detay Raporu ve yarışma puanlaması olarak olarak üç farklı aşamada yapılacaktır. Proje Ön Değerlendirme Formu ve Proje Detay Raporu dosyalarını göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

S: Yarışmaya başvuru koşulları nelerdir?

C: Yarışmaya takım halinde katılmak zorunludur. Takımlar en az 3 en fazla 10 kişiden oluşmalıdır. Takımlar bunun haricinde yalnızca 1 kişiyi danışman olarak alabilirler. Takımlar; lise, yükseköğretim (ön lisans, lisans ve lisansüstü) öğrencilerinin veya mezun (lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü) katılımcıların bir araya gelmesiyle oluşturulmalıdır.

S: Yarışma kaç kategoriden oluşmaktadır?

C: Yarışma, Temel Kategori ve İleri Kategori olmak üzere iki kategoriden oluşur.

Proje Detay Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Sunum Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

2021 (Temel Kategori)

Sıra Takım Adı
1 HAFIZ İHO STEAM 4.0
2 AKTAN
3 robata TIM
4 AksonTeam
5 ÇOROBOT
6 NİLÜFER ROBOTİK
7 Azziler
8 RC MAKERS 24
9 Aşık Veysel
10 RoboMOSB
11 MESLEK LİSELİLER ROBO TEAM

2021 (İleri Kategori)

Sıra Takım Adı
1 BAGATUR
2 Sofistike Düşünceler
3 BİLİNCH
4 BEES
5 Orion
6 RACLAB-FAAL
7 Boyar ARGE
8 ANADOLU

2021

Derece Takım Adı
1- (Temel Kategori) ROBOMOSB
2- (Temel Kategori) HAFIZ İHO STEAM 4.0
3- (Temel Kategori) ÇOROBOT

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Ödül Miktarları

 

TEMEL KATEGORİ

Birinci: 20.000 ₺ 

İkinci: 15.000 ₺ 

Üçüncü: 10.000 ₺  

İLERİ KATEGORİ

Birinci: 30.000 ₺ 

İkinci: 20.000 ₺ 

Üçüncü: 15.000 ₺ 


Bu yarışma 2021 Yılında İlk Defa Düzenleniyor.

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Yarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar