Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması düzenlenmektedir.

Tarımsal İKA Yarışması, insansız kara araçları ile tarım teknolojileri geliştirme yarışmasıdır. Yarışmacıların karada hareket eden robotlar ile tarımda verimliliği artırma projeleri geliştirmeleri ve otonominin tarım alanındaki katkılarını keşfetmeleri hedeflenir. Bu yarışmada ele alınan tarımsal problem yabani ot mücadelesidir ve geliştirilecek olan projelerin yabani otla mücadele etmesi gerekir. 

Yarışmaya, Türkiye’de ve yurtdışında öğrenim gören ön lisans, lisans, lisansüstü ve mezun olanlar katılabilir. Mezun seviyesinde firmalar veya girişimler takım olarak başvuru yapabilirler.

Değerlendirme; Plan ve Organizasyon Raporu (POR), Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Yarışma Puanlaması olarak olarak dört farklı aşamada yapılacaktır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için TARIMSAL İNSANSIZ KARA ARACI YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!

 


Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 Mart 2021
Plan ve Organizasyon Raporu (POR) Son Teslim Tarihi 25 Mart 2021
Plan ve Organizasyon Raporu (POR) Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 12 Nisan 2021
Ön Tasarım Raporu (ÖTR) Son Teslim Tarihi 03 Mayıs 2021
Ön Tasarım Raporu (ÖTR) Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 18 Mayıs 2021
Kritik Tasarım Raporu (KTR) Son Teslim Tarihi 30 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu (KTR) Sonuçlarının, Maddi Destek Kazanan ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 26-30 Temmuz 2021
TEKNOFEST 2021 21 – 26 Eylül 2021

Yarışmacılardan gelen sorulara göre önümüzdeki günlerde ekleme yapılacaktır.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır. Bu yıl pandemi sebebiyle alana ziyaretçi ve takım üyesi de alınmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

S:Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C:Hayır, TEKNOFEST Komitesi yarışmalarda finale kalan tüm takımlara  konaklama imkanı sağlanmaktadır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S:Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C:Plan ve Organizasyon Raporu (POR), Ön Tasarım Raporunun (ÖTR), Kritik Tasarım Raporunun (KTR) ve yarışma puanlaması olarak olarak dört farklı aşamada yapılacaktır.Detaylar için yarışma şartnamesini inceleyiniz.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: İlgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım belirlenen güzergah üzerinden olacaktır. Ayrıca ulaşım için belirtmek istenilen bilgiler var ise ilgili birim sizler ile iletişime geçtiği durumda bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

 

S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Kritik Tasarım Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

2021

Sıra Takım Adı
1 Red Giant Rover Takımı
2 İTÜ RAKE TİKA
3 BTÜ İKA
4 TOPRAK ARGE
5 Gergedan
6 İTÜ AutobeeScience
7 Agrica Team
8 SİMURG
9 Tarus
10 ZİROT
11 Babil
12 Parsel
13 Yıldız Rover
14 KAZAI
15 PATİKA
16 INTELLIGENT SUSTAINABLE AGRICULTURE - ZBEUN
17 Tınaztepe
18 Space and Beyond Technology
19 ARF-203
20 Simurg
21 Creatiny
22 TEAM PRATIC

2021

Derece Takım Adı
1- Mansiyon SİMURG
2- Mansiyon TARUS
3- Mansiyon YILDIZ ROVER

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


Birinci: 30.000 TL

İkinci: 20.000 TL

Üçüncü: 10.000 TL


Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


Birinci: 30.000 TL

İkinci: 20.000 TL

Üçüncü: 10.000 TL


Bu yarışma 2021 Yılında İlk Defa Düzenleniyor.

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Yarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar