Karma Sürü Simülasyon Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Karma Sürü Simülasyon Yarışması düzenlenmektedir.

Karma Sürü Simülasyon Yarışmasının amacı, tanımlı görevlerin, görev paylaşımı, yedekleme ve birbirini tamamlama esaslı olarak optimize hedef kriterler altında birden fazla İnsansız Hava ve Kara Araçları (İHA ve İKA) ile başarımına yönelik yazılım ve algoritmalar geliştirilmesidir. Yarışma kapsamında afet ve pandemi konusu simülasyon ortamında canlandırılmış, takımların bir şehir içerisinde en hızlı şekilde hastalara sürü sistemlerini kullanarak sağlık hizmetlerini ulaştırabilecekleri bir yarışma senaryosu kurgulanmıştır. Bu yarışma ile sürü sistemlerine ilgi duyan gençlerin desteklenmesi ve yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Yarışmaya lise öğrencileri, üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri veya mezunları bireysel veya takım halinde katılabilecektir. Takımlar en fazla 8 kişiden oluşmalıdır.Mezun Seviyesinde firmalar veya girişimler takım olarak yarışmamıza başvuru yapabilirler.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için KARMA SÜRÜ SİMÜLASYON YARIŞMASI linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!


Karma Sürü Simülasyon Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Karma Sürü Simülasyon Yarışması Teknik Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15.03.2021
Teknik Şartname Yayını 12.03.2021
Simülasyon Ortamı Yayını 30.03.2021
Soru Cevap Toplantısı 06.04.2021
Ön Tasarım Raporu (ÖTR) Son Teslim Tarihi 04.05.2021
ÖTR Sonuçlarının ve Ön Elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 18.05.2021
Soru Cevap Toplantısı 28.05.2021
Video ve Kaynak Kodlarının Son Teslim Tarihi 04.07.2021
Video ve Kaynak Kodlarının Değerlendirilmesiyle Oluşan Eleme Sonuçlarının Açıklanması 26-30.07.2021
Soru-Cevap Toplantısı 03.08.2021
Proje Raporu Son Teslim Tarihi 27.08.2021
TEKNOFEST 21 -26 Eylül 2021

Önümüzdeki günlerde yarışmacılardan gelen sorulara göre eklemeler yapılacaktır.

S:Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?

C:Ön Tasarım Raporu, Proje Raporu, Video ve Kaynak Kodları ve yarışma puanlaması olarak dört farklı aşamada yapılacaktır. Rapor dosyalarını göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır. Bu yıl pandemi sebebiyle alana ziyaretçi ve takım üyesi de alınmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

S:Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C:Hayır, TEKNOFEST Komitesi yarışmalarda finale kalan tüm takımlara  konaklama imkanı sağlamaktadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: İlgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım belirlenen güzergah üzerinden olacaktır. Ayrıca ulaşım için belirtmek istenilen bilgiler var ise ilgili birim sizler ile iletişime geçtiği durumda bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

 

S:Yarışmaya kendi aracımızla gelmek istersek maddi destek sağlanma durumu söz konusu olabilir mi ?
C:Ulaşım desteği sadece bilet olarak saglanmaktadır. Ek olarak yakıt vs. destekler saglanmayacaktır.

Ön Tasarım Raporu (ÖTR) Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

Bu yarışma 2021 Yılında İlk Defa Düzenleniyor.

2021

Derece Takım Adı
1- MUCİTHANE
2- ARKUS
3- FACE-R

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


KARMA SÜRÜ SİMÜLASYON YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Birinci: 40.000 ₺

İkinci: 30.000 ₺

Üçüncü: 20.000 ₺


Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


KARMA SÜRÜ SİMÜLASYON YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Birinci: 40.000.00 ₺

İkinci: 30.000.00 ₺

Üçüncü: 20.000.00 ₺


Bu yarışma 2021 Yılında İlk Defa Düzenleniyor.

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Eğitim Videoları
Yarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar