Ücretsiz Katılım

Jet Motor Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Gaziantep kapsamında JET MOTOR TASARIM Yarışması gerçekleşecektir.

Festival 22-27 Eylül 2020 tarihlerinde Milli Mücadele’nin gazi şehri Gaziantep’te düzenlenecektir.

Yarışma lisans ve lisansüstü öğrencilerine yöneliktir. Yarışmaya katılan her takım en fazla bir tasarım ile yarışmaya katılabilecektir. Takımlar en fazla 5 kişiden oluşabilecektir.

Yarışmanın amacı öğrencilerin havacılık gaz türbinli motor teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak kabiliyetlerini geliştirmektir. 

Jet Motor Tasarım (Türbinli Motorlarda Soğutma Tasarım) Yarışması ile yüksek basınç türbininde bulunan sabit kanatçıkların soğutma tasarımının gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmaya katılacak olan takımlardan beklenen, belirtilmiş olan tasarım kriterlerine uygun şartları sağlayabilecek sabit kanatçık optimum soğutma tasarımını yapmak ve tasarım raporunu hazırlamaktır.

Değerlendirme; ön tasarım raporu, kritik tasarım raporu, soğuk akış testleri ve termal boya testleri olmak üzere dört farklı aşamada yapılacaktır. Ön tasarım ve/veya kritik tasarım raporlarını göndermeyen takımlar yarışmaya devam etmeye hak kazanamayacaklardır.

İlk 6’ya giren kanatçık tasarımlarının katmanlı imalat ile üretimi ve soğuk akış testleri TEI tarafından akış doğrulaması yapılacaktır. İlk 3 tasarım termal boya ile test edilerek soğutma performansına göre 1. olan tasarım belirlenecektir. İlk 3’e giren tasarımlar etkinlik günü TEI standında sergilenecektir. 1. olan tasarım TEKNOFEST etkinliği esnasında açıklanacaktır.

15.03.2020 tarihine kadar başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için JET MOTOR TASARIM YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. 
Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar başvuru süresi sona erene kadar Teknofest web sitesi üzerinden duyurulacaktır.


Teknofest 2020 İnsansız Hava Araçları Yarışması İha Geliştirme Desteği

Takımlarımız tarafından sunulan kavramsal tasarım raporları Danışma ve Değerlendirme Kurulumuz tarafından değerlendirilerek İHA Geliştirme Desteği Almaya Hak Kazanan Takımlar belli oldu.

Detaylar

Teknofest 2020 Teknoloji Yarışma Takvimlerinin Güncellemesi

Proje Detay raporlarına ilişkin olarak yarışma takvimi yarışmacılarımızı mağdur etmemek adına güncellenmiştir.

Detaylar

Teknofest 2020 Roket Yarışması Soru & Cevap Etkinliği 03

TEKNOFEST ROKET YARIŞMASI kapsamında 3. Soru & Cevap toplantısı gerçekleştirildi. Canlı yayında takımların soruları yanıtlanmıştır.

Detaylar

Teknofest 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri Kritik Tasarım örnek Raporlar

TEKNOFEST 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri Kritik Tasarım Örnek Raporlar yayınlanmıştır. Takımların tasarımlarında bakabileceği ve yararlanabileceği örnek raporların tüm takımlarımıza faydalı olacağına inanıyoruz.

Detaylar

Teknofest 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması Soru & Cevap Etkinliği

TEKNOFEST İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması kapsamında 2. Soru & Cevap toplantısı Aselsan Uzman Mühendisleri ve katılım sağlayan yarışmacı takımlar ile gerçekleştirildi.

Detaylar