Ücretsiz Katılım

Jet Motor Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Gaziantep kapsamında JET MOTOR TASARIM Yarışması gerçekleşecektir.

Festival 22-27 Eylül 2020 tarihlerinde Milli Mücadele’nin gazi şehri Gaziantep’te düzenlenecektir.

Yarışma lisans ve lisansüstü öğrencilerine yöneliktir. Yarışmaya katılan her takım en fazla bir tasarım ile yarışmaya katılabilecektir. Takımlar en fazla 5 kişiden oluşabilecektir.

Yarışmanın amacı öğrencilerin havacılık gaz türbinli motor teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak kabiliyetlerini geliştirmektir. 

Jet Motor Tasarım (Türbinli Motorlarda Soğutma Tasarım) Yarışması ile yüksek basınç türbininde bulunan sabit kanatçıkların soğutma tasarımının gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmaya katılacak olan takımlardan beklenen, belirtilmiş olan tasarım kriterlerine uygun şartları sağlayabilecek sabit kanatçık optimum soğutma tasarımını yapmak ve tasarım raporunu hazırlamaktır.

Değerlendirme; ön tasarım raporu, kritik tasarım raporu, soğuk akış testleri ve termal boya testleri olmak üzere dört farklı aşamada yapılacaktır. Ön tasarım ve/veya kritik tasarım raporlarını göndermeyen takımlar yarışmaya devam etmeye hak kazanamayacaklardır.

İlk 6’ya giren kanatçık tasarımlarının katmanlı imalat ile üretimi ve soğuk akış testleri TEI tarafından akış doğrulaması yapılacaktır. İlk 3 tasarım termal boya ile test edilerek soğutma performansına göre 1. olan tasarım belirlenecektir. İlk 3’e giren tasarımlar etkinlik günü TEI standında sergilenecektir. 1. olan tasarım TEKNOFEST etkinliği esnasında açıklanacaktır.

28.02.2020 tarihine kadar başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için JET MOTOR TASARIM YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. 
Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar başvuru süresi sona erene kadar Teknofest web sitesi üzerinden duyurulacaktır.


Teknofest 2020 Roket Yarışmasının Motor Katalogları Yayınlanmıştır.

TEKNOFEST 2020 Roket yarışmasının motor katalogları yayınlanmıştır. Takımların, roket tasarımlarını katalogtan seçecekleri motorlara göre yapmaları gerekmektedir.

Detaylar

Teknofest 2020 Yarışmaları Rapor şablonları Yayınlanmıştır!

TEKNOFEST 2020 Yarışmaları Rapor Şablonları Yayınlanmıştır. Rapor şablonları için yarışmalarımız sayfasına girerek ilgili yarışmanın rapor şablonuna ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Teknofest 2020 Teknoloji Yarışmaları Başvuruları Başladı!

TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te 23 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları düzenlenecektir. TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışma hakkını elde etmek için SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT!

Detaylar

Teknofest İstanbul 2019 Roket Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Roket Yarışması'nda finale kalıp yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

Teknofest İstanbul 2019 Yapay Zeka Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Yapay Zeka Yarışması'nda finale kalıp yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar