Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması düzenlenmektedir.

Türkiye Açık Kaynak Platformu, Çevrimiçi Türkçe Doğal Dil İşleme yarışması düzenlemektedir. Yarışma süresince katılımcıların başvuru, mentörlük ve proje takip süreçleri online ortamda gerçekleştirilecektir.

Aşağıda sizlere sunulan Başvuru Formu'nu doldurduğunuz taktirde yarışma için başvurunuz alınmış olacaktır.
Yarışmada geliştirilecek tüm projelerin GitHub hesabınız üzerinden kütüphane oluşturularak açık kaynak ekosistemi ile paylaşılması gerekmektedir. Bu bağlamda, formu doldurmanız ve yarışmaya katılım sağlamanız, yarışma için geliştirecek olduğunuz projenizi açık kaynak ekosistemi ile paylaşmayı kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Türkçe Doğal Dil İşleme Çevrimiçi Yarışmasına herkes başvuru yapabilir. Katılımlar bireysel ya da takım haline gerçekleştirilebilir. Takım haline yarışacak ekiplerin her birinin ayrı ayrı başvuru yapması ve takım isimlerini doğru olarak forma yazmaları önem arz etmektedir.


Ödül sıralamasına giren takımlara verilecek ödüller aşağıdaki gibidir:
• Birinci: MacBook Pro ve Bilişim Vadisi'nde 1 yıl süre ile ücretsiz ofis imkanı
• İkinci: MacBook Air
• Üçüncü: MacBook Air

TEKNOFEST 2021 yarışma detayları ve başvuruları önümüzdeki günlerde ilan edilecektir.

 

Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Detaylı Bilgi ve Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız.

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
 • Başvuru Tarihi
 • Ön Değerlendirme Tarihi
 • Yarışma Tarihi
 • Başvuru Sonucu
 • -
 • -
 • -
 • -
 • S: Yarışma sürecinde bir sunu hazırlanacak mı?
  C: Katılımcılar, başvuru sürecinde; kendilerini, takım arkadaşlarını ve proje fikirlerini anlatan bir sunum hazırlamak zorundadır. Söz konusu sunumu Google Drive ya da Dropbox gibi bir bulut alanına yükleyip, söz konusu alanın linkini başvuru formunun en alt kısmında yer alan alana girmek zorundadır.


  S: Projelerin GitHub da paylaşımı zorunlu mu?
  C: Yarışma süresince geliştirilecek kodların GitHub’da paylaşımı zorunludur. Bu bağlamda tüm yarışmacılar projeleri ile ilgili gerekli dokümantasyonu yapmak zorundadır.


  S: GitHub dan satın aldığımız kütüphaneler kullanılabilir mi?
  C: Hayır, yarışmacılar proje geliştirme süresince GitHub üzerinden para ile satın aldıkları kütüphaneleri kullanılamaz.


  S: Yarışmaya katılan yarışmacılar için yaş sınırı mevcut mu?
  C: Hayır, yaş sınırı bulunmamaktadır.

  S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
  C: Yarışmada geliştirilecek tüm projelerin GitHub hesabınız üzerinden kütüphane oluşturularak açık kaynak ekosistemi ile paylaşılması gerekmektedir. Bu bağlamda, formu doldurmanız ve yarışmaya katılım sağlamanız, yarışma için geliştirecek olduğunuz projenizi açık kaynak ekosistemi ile paylaşmayı kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

  S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

   

  C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

  S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
  C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


  S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
  C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
   

  S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
  C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


  S: Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
  C: Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

  Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması

  2020

  Derece Takım Adı
  1. FİXY
  2. Global Maksimum
  3. CLUTCH

  Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

  Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

  Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

  • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
   Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.

  • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
   Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
    
  • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
   Finalist takımlara TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
    
  • ÖDÜLLER
   TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 3 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

  • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
   Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
    
  • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
   Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

  • STAJ İMKÂNI
   Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
    
  • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
   Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlama ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

  • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
   Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
    
  • NETWORK KAZANIMI
   Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
    
  • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
   Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
    
  • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
   Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.

  2021 Yılı Milli Teknoloji Burs Programı Başvuruları Başladı!

  Milli Teknoloji Burs Programı ile sen de #MilliTeknolojiHamlesi'nin bir parçası olmaya var mısın? Gönüllü Burs Programı ve Eğitmen Mentor Burs Programı için başvurular başladı. 

  Detaylar

  Teknofest 2020 Teknoloji Yarışmaları Enler ödülleri Açıklandı!

  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknoloji yarışmalarında finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

  Detaylar

  2242 üniversite öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Final Sonuçları Açıklandı!

  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

  Detaylar

  Teknofest 2020 Liseler Arası İha Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Liseler Arası İHA Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

  Detaylar

  Teknofest 2020 Uluslararası İha Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Uluslararası İHA Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

  Detaylar