Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması düzenlenmektedir.

Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından Türkçe Doğal Dil İşleme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çevrimiçi yarışma düzenlenmektedir. İlgili yarışma süresince katılımcılardan;

● Veri Üretme
● Açık Kaynak Araçları Kullanma
● Veri Setleri Geliştirme

İşaretsiz Verileri İşaretli Hale Getirme gibi konularda faaliyet göstermeleri istenecektir.

Katılımcılar, başvuru sürecinde; kendilerini, takım arkadaşlarını ve proje fikirlerini anlatan bir sunum hazırlamak zorundadır. Söz konusu sunumu Google Drive ya da Dropbox gibi bir bulut alanına yükleyip, söz konusu alanın linkini başvuru formunun en alt kısmında yer alan alana girmek zorundadır.Yarışmaya katılım bireysel ya da takım halinde olabilir. Takımlar en fazla dört katılımcıdan oluşabilir.
Yarışma süresince geliştirilecek kodların GitHub’da paylaşımı zorunludur. Bu bağlamda tüm yarışmacılar projeleri ile ilgili gerekli dokümantasyonu yapmak zorundadır.

Türkçe Doğal Dil İşleme Çevrim İçi Yarışmasına herkes başvuru yapabilir. 18 yaş altı ekiplerin danışmanları ile birlikte yarışmaya katılmaları gerekmektedir. Katılımlar bireysel ya da takım haline gerçekleştirilebilir. Takım haline yarışacak ekiplerin her birinin ayrı ayrı başvuru yapması ve takım isimlerini doğru olarak forma yazmaları önem arz etmektedir.

Mentörlük Başvurusu Yapmak İçin TIKLAYINIZ.

Yarışma detayları için Tıklayınız.

SON BAŞVURU TARİHİ 12 TEMMUZ!

 


Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 12 Temmuz 2021
Mentörlerin Ön Değerlendirme Süreci 12-25 Temmuz 2021
Yarışma Süreci 26 Temmuz - 26 Ağustos 2021
Katılımcılar için Sunum ya da Video Hazırlama 20 - 26 Ağustos 2021
Katılımcıların Sunumlarının Gerçekleştirilmesi 3 Eylül 2021
Resmi Sonuçların Açıklanması 13 Eylül 2021
TEKNOFEST 21-26 Eylül 2021

S: Yarışma sürecinde bir sunu hazırlanacak mı?
C: Katılımcılar, başvuru sürecinde; kendilerini, takım arkadaşlarını ve proje fikirlerini anlatan bir sunum hazırlamak zorundadır. Söz konusu sunumu Google Drive ya da Dropbox gibi bir bulut alanına yükleyip, söz konusu alanın linkini başvuru formunun en alt kısmında yer alan alana girmek zorundadır.


S: Projelerin GitHub da paylaşımı zorunlu mu?
C: Yarışma süresince geliştirilecek kodların GitHub’da paylaşımı zorunludur. Bu bağlamda tüm yarışmacılar projeleri ile ilgili gerekli dokümantasyonu yapmak zorundadır.


S: GitHub dan satın aldığımız kütüphaneler kullanılabilir mi?
C: Hayır, yarışmacılar proje geliştirme süresince GitHub üzerinden para ile satın aldıkları kütüphaneleri kullanılamaz.


S: Yarışmaya katılan yarışmacılar için yaş sınırı mevcut mu?
C: 18 yaş üstü herkes yarışmaya başvuru yapabilmektedir.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Yarışmada geliştirilecek tüm projelerin GitHub hesabınız üzerinden kütüphane oluşturularak açık kaynak ekosistemi ile paylaşılması gerekmektedir. Bu bağlamda, formu doldurmanız ve yarışmaya katılım sağlamanız, yarışma için geliştirecek olduğunuz projenizi açık kaynak ekosistemi ile paylaşmayı kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Yarışma çevrimiçi olarak gerçekleştirilmekte olup yalnızca derece alan takımlarımıza ödül töreni için konaklama ve ulaşım sağlanabilmektedir.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
 

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?      ( Derece Alan Takımlarımız için geçerlidir.)
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S: Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?                     ( Derece Alan Takımlarımız için geçerlidir.)
C: Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Yarışma Dokümanları

2020

Sıra Takım Adı
1 A.I.JOE
2 AGÜ NLP Topluluğu
3 AI-LANG
4 BECA
5 Bi-Karar
6 Bunnies
7 CLUTCH
8 ENELPİ
9 Euperline
10 Fixy
11 FourPlusOne
12 Global Maksimum
13 GUESSTECH
14 GuruTeam
15 HandShaker
16 HudaZeynep
17 IMAGEPROCESSORS
18 İSTANBULAI
19 Keep Moving
20 Keşf-i Lisan
21 Kuzgunlar
22 LegalPort
23 Mandalina
24 MERGEN
25 MİNİ
26 Minus 100 Data Science
27 nlpify
28 Parya v4.5
29 SentX
30 Socratech
31 STEM
32 Susam Sokağı
33 Teksir
34 The Taggers
35 Trunçgil
36 TUNGA
37 Ultimum Cimex
38 VV Cephei A
39 X Æ BOZ-XX

2021

Derece Takım Adı
1- TDD
2- TURQUEST
3- BİLİRKİŞİ

2020

Derece Takım Adı
1. FİXY
2. Global Maksimum
3. CLUTCH

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


TÜRKÇE DOĞAL DİL İŞLEME YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI

 

Birinci: 20.000 TL

İkinci: 15.000 TL

Üçüncü: 10.000 TL


Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Yarışma Videoları

Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar