Liseler Arası İHA Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 16 – 20 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’te lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecektir. Sabit ve döner kanat kategorilerinde yapılacak yarışmalara başvurular ve raporlar çevrimiçi sistem üzerinden kabul edilecektir.

 
Gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında 6.000 TL İHA Geliştirme Desteği ve 4.000 TL Katılım Desteği sağlanacaktır. Yarışma sonunda kategorilerinde birinci olan takımlara 20.000 TL, ikinci olan takımlara 15.000 TL, üçüncü olan takımlara 10.000 TL, her iki kategoride 5.000 TL mansiyon ödülü verilecektir. Ayrıca her iki kategoride birinci olan takımlara Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından ayrı ayrı 6.000 TL ödül verilecektir.

Liseler Arası İHA Yarışması

Şartnameyi İndir

Başvuru Tarihi Ön Değerlendirme Yarışma Tarihi Sonuçlar

S: Yarışın kategorileri nelerdir?
C: Sabit Kanat ve Döner Kanat


S: Bir liseden aynı dönemde kaç takım başvuru yapabilir?
C: Her liseden en fazla bir döner kanat ve bir sabit kanat başvurusu yapılabilir.


S: Başvuru nasıl ve nereden yapılır?
C: Başvuru, http://ihaliseler.tubitak.gov.tr adresinde yayınlanan / yayınlanacak ilgili linke tıklanarak çevrimiçi yapılacaktır. Başvuruların gerçekleştirilmesi için Danışman Öğretmenin ARBİS (https://arbis.tubitak.gov.tr) kaydının olması gerekmektedir. Başvurular Danışman Öğretmen tarafından başlatılır, bilgi girişi ardından verilen onayla e-imza süreci başlatılır. Elektronik imzaların tamamlanması ve muvafakatnamelerin sisteme yüklenmesi halinde başvuru tamamlanacaktır. E-mail ve posta yoluyla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Online başvuru sistemi son başvuru tarihi ve saatinden sonra otomatik olarak kapanacaktır. Kurallar Kitapçığında belirtilen tarihlere göre e-imzaların tamamlanması ve ilgili belgelerin (muvafakatnamelerin) sisteme yüklenmesi takımların sorumluluğundadır.


S: Muvafakatnameyi (varsa) nereye ve nasıl göndereceğim?
C: Yarışmaya başvuran tüm takımların üyelerine ait muvakafakatnameleri doldurtması gerekmektedir. Muvafakatname, yarışma internet sitesinden indirilerek doldurulup, gerekli imzalar atıldıktan sonra başvuru esnasında sisteme yüklenecek ve Danışamn Öğretmen tarafından muhafaza edilecektir.


S: Başvuru sürecinden sonra rapor kapsamında neler yapmalıyım?
C: Başvuru sürecindenden sonra Tasarım Raporunun hazırlanarak gönderilecektir. İlan edilen Tasarım Raporu formatına uygun olarak raporlar Türkçe olarak hazırlanacaktır. Tasarım Raporu word formatında  takım kaptanı tarafından sitemizde belirtilecek sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Mail ya da posta ile gönderilen raporlar değerlendirmeye alınmayacaktır.


S: Bir takımda farklı okullarda eğitim gören öğrenciler takım üyesi, pilot olabilir mi?
C: Bir takım yalnızca bir okulun öğrencilerinden oluşmalıdır. Karma takımlara izin verilmemektedir. Yarış haftasında kayıtta takım üyeleri için öğrenci belgesi kontrolü yapılacaktır. Karma takım oluşturdukları tespit edilen takımlar diskalifiye edilecektir.


S: Pilot ve takım kaptanı aynı kişi olabilir mi, ayrıca takım üyesi olarak bilgilerinin girilmesi gerekli midir?
C: Pilot ve takım kaptanı aynı kişi olabilir. Takımda pilot varsa üye girişinde belirtilecektir.


S: Yarış haftası üniversite öğrencisi olan / mezun olan kişiler takımda yer alabilir mi?
C: Yarışma başvuru sürecinde lise ve dengi okullarda öğrenci olma şartı bulunmaktadır. Yarış haftası üyelerin mezun / üniversite öğrencisi olmaları sıkıntı oluşturmamaktadır.


S: Yarışma Başvuru tarihinde öğrenciliğim devam etmekteydi ancak yarışma tarihinde mezun durumunda olacağım, başvurum geçersiz mi sayılır?
C: Başvuru son tarihine kadar öğrenci olmanız yeterlidir ancak bu tarihlerde öğrenci belgesi almanız ve yarışma kayıt esnasında ibraz etmeniz gerekmektedir.


S: Hangi durumlarda İHA Geliştirme Desteği TÜBİTAK’a iade edilir?
C: Uçuş Videoları Gönderme son tarihine kadar takımın geri çekildiğini yazılı olarak bildirmesi
 • Takımların, İHA’nın uçuş videosunu ve Hava Aracının Fotoğraflarını belirtilen tarihe kadar göndermemeleri ve geri çekilindiğini yazılı olarak bildirmemeleri
 • Danışma ve Değerlendirme Kurulunun, İHA’nın uçuş videosunu yeterli bulmaması ve desteğin hava aracının imalat sürecinde kullanılmadığını değerlendirmesi ve/veya raporların oy çokluğu ile yetersiz görülmesi
 • Takımın etkinlik alanında kaydını yaptırmaması ve/veya yarışma alanında teknik kontrole girmemesi
 • Uçuş Videoları Gönderme son tarihinden sonra takımın geri çekildiğini yazılı olarak bildirmesi
 • Aynı veya farklı kategorilere başvuru yapan takımların raporlarında etik ihlali oluşması
 • Takımın ödül alması durumunda ödül töreninin gerçekleştirileceği şehirdeki programa katılım sağlamaması
 • Etik ihlali, teknik yetersizlik, sportmenlik dışı davranışlar nedeniyle Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından etkinlikten ihraç edilmesi


S: Hangi durumlarda Katılım Desteği TÜBİTAK’a iade edilir?
C: Takımların yarışma alanında teknik kontrole girmemeleri
 • Etkinlik alanında takım kaydı yaptırılmaması
 • Takımın ödül alması durumunda ödül töreninin gerçekleştirileceği şehirdeki programa katılım sağlamaması


S: Destek miktarları Danışman Öğretmenlerin banka hesaplarına mı aktarılacaktır?
C: Destek miktarları, Danışman Öğretmenlerin şahsi hesaplarına değil, başvuru gerçekleştiren kuruma ait resmi hesaplara aktarılır. Kurum tarafından takım adı belirtilerek banka hesabı açtırılır. Etkinlik hazırlık desteği ile verilecek ödüller de bu hesaba yatırılacaktır.


S: Konaklama, ulaşım ve nakliyat konusunda TÜBİTAK destek sağlayacak mıdır?
C: TÜBİTAK takımların konaklama, ulaşım ve nakliyat işlemlerinden sorumlu değildir. Ancak takımlar TÜBİTAK’ın vermiş olduğu katılım desteğini konaklama ve yol masrafları için kullanabilir.


S: Danışman Öğretmen vekil öğretmen olabilir mi?
C: Takımların Danışman Öğretmenlerinin bağlı oldukları okulun tam zamanlı çalışanı olması yeterlidir.


S: Bir Danışman Öğretmen / Sorumlu Öğretmen birden fazla takıma danışmanlık yapabilir mi?
C: Bir Danışman Öğretmen / Sorumlu Öğretmen yalnızca bir takıma danışmanlık yapabilir.


S: Danışman Öğretmen / Sorumlu Öğretmen bağlı bulunduğu okuldan farklı bir okulun takımına danışmanlık yapabilir mi?
C:Danışman Öğretmen / Sorumlu Öğretmen yalnızca bağlı bulunduğu okulun takımına danışmanlık yapabilir.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller TUBITAK LISELER ARASI IHA YARISMASI  web sitesi üzerinden duyurulmuştur.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
 

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S: Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C: Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Liseler Arası İHA Yarışması

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 3 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlama ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

Teknofest 2020 Roket Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Roket Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

Teknofest 2020 Basın Bültenleri

TEKNOFEST 2020 Teknoloji Yarışmaları Basın Bültenleri Yayınlandı! Basın Bültenleri'ne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Teknofest 2020 Liseler Arası İha Yarışması Uçuş Videosu Değerlendirme Sonuçları Açıklanmıştır!

Teknofest 2020 Liseler Arası İHA Yarışması Uçuş Videosu Değerlendirme Sonuçları Açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2020 Uluslararası İha Yarışması Detaylı Tasarım Raporu Sonuçları Açıklanmıştır!

Teknofest 2020 Uluslararası İHA Yarışması Detaylı Tasarım Raporu Sonuçları Açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar aşağıdaki gibidir.

Detaylar

2242 üniversite öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Bölge Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!

2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Bölge Değerlendirme Sonuçları Aşağıdaki gibidir.

Detaylar