World Drone Cup

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında World Drone Cup Yarışması düzenlenmektedir.

World Drone Cup (WDC), İHA yarışlarına bir spor gözüyle bakarak bu spora gerekli olan disiplini ve saygıyı getirmeyi, ülkemizde bu yeni teknolojinin gelişmesini sağlayarak profesyonel yarışçılar yetiştirilmesine yardımcı olarak yurt içi ve yurt dışında düzenlenen profesyonel yarışmalarda ülkemizin temsil edilmesini sağlamak amacı ile Mart 2017’de kurulan DYD ve Türkiye’de Havacılık organizasyonlarına yön veren Pilot Event işbirliği ile düzenlenlenen bir yarışmadır.

TEKNOFEST 2021 yarışma detayları ve başvuruları önümüzdeki günlerde ilan edilecektir.


Açıklama Tarih

S: DVR’ları yarışmacılar mı kaydediyor?
C: Evet, tüm Pilotların kendi DVR'larını kaydetmeleri ve yarış sonuçlarına itiraz halinde Hakemlere sunmaları gerekir.


S: Dörtlü olarak hangi aşamlardan geçmemiz gerekiyor?
C: Katılan tüm dörtlüler, eleme turundan önce yapılacak teknik gereksinim testlerini geçmeli ve dörtlülerini geçerli olarak işaretlemelidir. Hiçbir işaretsiz dörtlü, sıralama ve eleme yarışlarına katılamaz.


S: Eleme turları nasıl olacak?
C: Eleme turlarının sayısı yarış programına göre (pilot başına paket olarak) belirlenecektir. Mümkün olan maksimum uçuş sayısı.


S: Yarışma anında arıza olması durumunda tekrar yarışabilir miyiz?
C: Arıza güvenliği durumunda, genel bir sorunu tasvir eden tüm pilotlar aynı durumda / zamanda arıza korumalı olmadıkça, yeniden çalıştırma veya fazladan pil / yeterlilik yuvası verilmez.


 

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller World Drone Cup web sitesi üzerinden duyurulmuştur. 
 

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Yarışma Dokümanları

Bu yarışma 2021 Yılında İlk Defa Düzenleniyor.

2020

Derece Takım Adı
1. Drone Yarışçıları Derneği Spor Kulübü
2. techdroneleague
3. Uluslarası Drone Sporları Kulübü

2019

Derece Takım Adı
1. danefpv 
2. singularity 
3. alex 

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


WORLD DRONE CUP YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Birinci: 30.000.00 ₺

İkinci: 20.000.00 ₺

Üçüncü: 10.000.00 ₺

 

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Yarışma Videoları

Teknofest Savaşan İha Yarışması Haberleşme Dokümanı Yayınlanmıştır!

TEKNOFEST Savaşan İHA Yarışması kapsamında gerekli olan Telemetri Bilgisi, Kilitlenme bilgisi detayları Haberleşme dokümanında yayınlanmıştır.

Detaylar

Tüba - Teknofest Doktora Bilim ödülü Başvuruları Başladı!

TÜBA, TEKNOFEST'in yarışma alanları konularında yazılan tasarım ve teknoloji başlıklı doktora tezlerini ödüllendiriyor. SON BAŞVURU TARİHİ 28 MAYIS!

Detaylar

Teknofest 2021 Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması Sıralamaları Açıklanmıştır!

Teknofest 2021 Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması sıralamaları Açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması  sıralamaları Açıklanmıştır!

Teknofest 2021 Uluslararası  İnsansız Hava Araçları Yarışması raporlarından takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları açıklanmıştır.

Detaylar

Teknofest 2021 Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışması  sıralamaları Açıklanmıştır!

Teknofest 2021 Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışması raporlarından takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları açıklanmıştır.

Detaylar