Ücretsiz Katılım

Robotik Yarışmaları

Yarışma Hakkında

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması,ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile MEB Bakanlığı tarafından Uluslararası MEB Robot Yarışması yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde her yıl farklı bir şehirde düzenlenen 14.Uluslararası Meb Robot Yarışması bu yıl 08-09-10 Nisan 2020 tarihlerinde  Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları nedeniyle Şanlıurfa’da yapılacaktır.

Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller Meb Robot web sitesi üzerinden duyurulmuştur. Kılavuzlar ve yarışmaya ait diğer dökümanlar  çok kısa süre içerisinde sitemizden yayınlanacaktır.

Kategoriler
Temalı
Mini Sumo
Çizgi İzleyen( İleri/Temel Seviye)
Robotino
Serbest Proje
Hızlı Çizgi İzleyen
İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)
Labirent Ustası
Endüstriyel Robotik Kol
Tasarla – Çalıştır
Yumurta Toplama (Caretta Caretta)

Tozkoparan(Temel Seviye) 

Yarışmanın bazı kategorilerinin finalleri TEKNOFEST’te gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın yeri ve tarihi;
Yer:  GAP Arena Spor Salonu 
Tarih: 8-9-10 Nisan 2020 olarak belirlenmiştir.

Festival 22-27 Eylül 2020 tarihlerinde Milli Mücadele’nin gazi şehri Gaziantep’te düzenlenecektir. TEKNOFEST kapsamında MEB Robot Yarışması'nın final etabı olacaktır. 

 


Teknofest 2020 İnsansız Hava Araçları Yarışması İha Geliştirme Desteği

Takımlarımız tarafından sunulan kavramsal tasarım raporları Danışma ve Değerlendirme Kurulumuz tarafından değerlendirilerek İHA Geliştirme Desteği Almaya Hak Kazanan Takımlar belli oldu.

Detaylar

Teknofest 2020 Teknoloji Yarışma Takvimlerinin Güncellemesi

Proje Detay raporlarına ilişkin olarak yarışma takvimi yarışmacılarımızı mağdur etmemek adına güncellenmiştir.

Detaylar

Teknofest 2020 Roket Yarışması Soru & Cevap Etkinliği 03

TEKNOFEST ROKET YARIŞMASI kapsamında 3. Soru & Cevap toplantısı gerçekleştirildi. Canlı yayında takımların soruları yanıtlanmıştır.

Detaylar

Teknofest 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri Kritik Tasarım örnek Raporlar

TEKNOFEST 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri Kritik Tasarım Örnek Raporlar yayınlanmıştır. Takımların tasarımlarında bakabileceği ve yararlanabileceği örnek raporların tüm takımlarımıza faydalı olacağına inanıyoruz.

Detaylar

Teknofest 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması Soru & Cevap Etkinliği

TEKNOFEST İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması kapsamında 2. Soru & Cevap toplantısı Aselsan Uzman Mühendisleri ve katılım sağlayan yarışmacı takımlar ile gerçekleştirildi.

Detaylar