Robotik Yarışmaları

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Robotik Yarışmaları düzenlenmektedir.

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması,ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile MEB Bakanlığı tarafından Uluslararası MEB Robot Yarışması yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde her yıl farklı bir şehirde düzenlenmektedir.

Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller MEB ROBOT web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Kategoriler

Endüstriyel Robot Kol    
Çizgi İzleyen( İleri Seviye)    
Hızlı Çizgi İzleyen    
İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)    
Mini Sumo    
Serbest    
Tasarla-Çalıştır    
Temalı    
Yumurta Toplama (Caretta Caretta)    
Labirent Ustası    
Çizgi İzleyen (Temel Seviye)    
Tozkoparan (Temel Seviye)    

Son Başvuru Tarihi 21 MAYIS!


Yumurta Toplama (Caretta Caretta) Robot Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Tozkoparan Robot Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Temalı Robot Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Tasarla‐Çalıştır Robot Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Serbest Proje Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Mini Sumo Robot Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

İnsansız Hava Aracı (Mini Drone) Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Labirent Ustası Kategorisi Yarışması Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Hızlı Çizgi İzleyen Robot Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Endüstriyel Robotik Kol Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Çizgi İzleyen Temel Seviye Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Çizgi İzleyen İleri Seviye Kategorisi Yarışma Kuralları

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Başvuruları Düzeltme ve Onay İşlemleri 15 Şubat 2021–21 Mayıs 2021
Stant Başvuru ve Kabul işlemleri 1 Nisan 2021–21 Mayıs 2021

TEMEL ÇİZGİ İZLEYEN

S: Pistin Solidworks çizimlerini maille gönderebilir misiniz? 
C: İstemiş olduğunuz çizimleri kurallar gereği verememekteyiz. Ancak ölçülerle ilgili bir sorunuz olursa cevaplayabiliriz.


S: Çizgi İzleyen (Temel Seviye) projesinde yalnızca görseldeki iki tekerlek modelini mi kullanabiliyoruz yoksa kalınlığı 30 mm geçmeyen herhangi bir tekerlek (örneğin silikon tekerlek) kullanılabiliyor mu? Kılavuzda motor için 6-12V ve 250 rpm denilmiş ama 12v olan motorlar 500 rpm devir sayılı oluyor, burayı açıklayabilir misiniz? Start nasıl verilecek, kapı mı açılacak? Bunun için ayrı bir sensör kullanabiliyor muyuz? Robot, yarışa otonom olarak nasıl başlayacak? Finale kalırsak final yarışı için ayrı bir program yazıp onu robotumuza yükleyebilir miyiz? 
C: Kalınlığı 30mm ve çapı 65mm geçmeyen farklı tekerlekler kullanabilirsiniz. Motorlar 6-12V 250 rpm L redüktörlü olmak zorundadır. Yarışmacı başlangıç çizgisinin gerisine robotunu yerleştirecek ve kendisi manuel olarak start yapacaktır. Robot başlangıç çizgisini geçtiğinde (bu çizgi hizasında sensör bulunmaktadır) kronometre saymaya başlar, bitiş çizgisinden geçtiğinde kronometre duracaktır. Katılımcı sayısına göre final yarışmaların olup olmadığı duyurulacaktır. Bu durumda robotunuza program yazma ve yükleme işlemleri yapabilirsiniz. Öncelikle yarışma sıralama şeklinde yapılacaktır.


S: Arduino Mega 2560 ile Çizgi İzleyen (Temel Seviye) projesine katılabiliyor muyuz ?
C: Arduino Mega 2560 yarışmaya katılabilirsiniz.


S: Robotumuzu hazırlarken şartnamedeki malzemelerin dışında bir sensör, çark vs kullanabilir miyiz?
C: En fazla 5 girişli çizgi sensörü kullanabilirsiniz. Kalınlığı 30mm ve çapı 65mm geçmeyen farklı tekerlekler kullanabilirsiniz. Motorlar 6-12V 250 rpm L redüktörlü olmak zorundadır.


S: Çizgi İzleyen (Temel Seviye) projesinde yarışma pistinin örnek şeklini yayınlayacak mısınız? Diğer kategorilerde pistlerin görüntüsü şekil verilmiş, temel düzey projesinin pistinin de yayınlanması mumkun mu ?
C: Temel seviye çizgi izleyen yarışma pisti yayınlanmayacaktır. Yarışmacılar yarışma günü göreceklerdir. Kılavuzun “Yol Bilgileri” kısmında yoldaki viraj açıları, 90 derecelik dönüşler ve köprü hakkında bilgi verilmiştir.


S: Çizgi İzleyen (Temel Seviye) robot yarışmasında sadece arduino mu kullanılacak yoksa PIC mikrodenetleyicili robotlar da kullanilabilir mi ? 
C: Temel seviye çizgi izleyen robot yarışmasında sadece kılavuzda belirtilen arduino ve diğer malzemeler kullanılabilir.


S: Yarışma için şartnamede en fazla 5’li sensör kartı kullanılabileceği yazılıyor. Tasarlayacağımız araçta bir tane 3’lü sensör ve iki tane tekli sensör kullanmamız mümkün müdür? 
C: Çizgi sensör kartı en fazla 8’li olabilir. Şeklinde güncelleme yapılmıştır. Tasarladığınız robotta bir tane 3’lü sensör ve iki tane tekli sensör kullanabilirsiniz. Toplam çizgi sensör sayınız 5 olmuş olur


S: Çizgi İzleyen (Temel Seviye) kategorisinde L redüktörlü 250 rpm motor plastik olmak zorunda mı? Yerine 200 rpm redüktörlü metal gövdeli motor kullanilabilir mi ? 
C: 200 rpm redüktörlü metal gövdeli motor kullanamazsınız. Kılavuzda belirttiğimiz L redüktörlü plastik dişlili 250 rpm motoru kullanmak zorundasınız.

TEKNİK VE YARISMA KURALLARI

S:Yarışmaya katılabilmek için robotun kol uzunluğu önemli midir? 
C:Robotun kol uzunluğu veya taban yüksekliği ölçülmeyecektir. Uzunluk kriteri bu seneki yarışmada yoktur. Yarışmaya katılabilmek için gerekli kriterler kılavuzda belirtilmiştir. 


S: Yarışma sırasında platforma toplam kaç parça yerleştirilecektir? 
C: Platforma robotun sağında ve solunda 5’er adet olmak üzere toplam 10 parça yerleştirilecektir. 


S: Taşınacak parçaların ağırlıkları ne kadardır?
C: Parçaların ağırlığı hakkında bilgi verilmeyecek olup; 3D PLA malzeme ile %20 doluluk oranında üretilecektir. 


S: Yarışma sırasında LED veya Buzzer göstergesi çalışmazsa diskalifiye mi olunur? 
C: Evet. Bu göstergeler parçayı tuttuğunuz her an yanacak ve uyarı verecektir. 


S: Yarı otonom veya otonom çalışma kabul ediliyor mu? 
C: Kesinlikle hayır. Robotun kontrolü kablolu veya kablosuz olarak yarışmacı tarafından sağlanacaktır. 


S: Yarışmayı başlatma butonu hakkında bilgi verir misiniz? 
C: Önceki yarışmalarda süre ile ilgili çok itiraz oluyordu. Bu sorunu çözmek için bir buton platform üzerine yerleştirilecek. Bu butona robot temas ettiği an yarışma başlayacak ve robotun teması ile sona erecektir. Bu buton platformun hemen önüne yerleştirilecektir. Butonda herhangi bir sorun olma ihtimaline karşı 2 hakem arkadaşımız da süre kontrolü yapacaktır. 


S: Robotumu yarışma başlamadan önce istediğim yere yerleştirebilir miyim?
C: Yarışma başlamadan önce robotunuzu masa üzerinde istediğiniz alana yerleştirebilirsiniz. Güç kaynağınız vb. ekipmanları da masanın üstüne yerleştirebilirsiniz. Yalnız platform ve masaya zarar vermeyecek biçimde yerleştirmelisiniz.


S: Serbestlik derecesini sağlayacak biçimde tek gövdede iki adet robotik kol yapabilir miyim? 
C: Evet. En az 4 serbestlik derecesini sağlayacak biçimde tutucu (gripper) sayısını artırabilirsiniz. Not: Yarışma kılavuzunu ve ek dosyayı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Bütün kurallar açıkça belirtilmiştir. 


S: Kılavuzda, “Hızlı çizgi izleyen yarışması esnasında robot, kendi parkurundan çıkıp rakibin parkuruna geçerek rakibe çarparsa diskalifiye olacağı belirtilmiştir ve sonrasında yarışma tekrarlanır” denilmiş. Peki, mağdur olan robot çarpmadan ötürü zarar görmüş ise tamir zamanı verilecek mi? 
C: Eğer mağdur olan robot zarar görmüş ise tamir süresi verilecektir. Bu süre 2 yarışma süresi kadar olacaktır.


S: Verilecek fpv gözlük ve kamera hakkında bilgi verebilir misiniz ve kendi fpv sistemimizi kullanabilir miyiz? 
C: Son yüklenen İHA (Mini Drone) Yarışma Kural Kitapçığı, madde 5.26’da ve 6.8‘de, bu sistem ve montajı ile ilgili diğer mecburiyetleri, uygulama esaslarını ve diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.


S: Robot ve katılımcı ekleme aşamasında İHA tasarım raporu da eklenecek mi? Yoksa yarışma aşamasında yanımızda olacak ve teslim mi edeceğiz? 
C: Evet, İHA tasarım raporunun eklenmesi gerekiyor. Talep edilmesi durumunda, usb bellekte yanınızda bulunması önerilmektedir.


S: MEB İHA (Mini Drone) yarışmasında bir takımda olabilecek kişi sayısı nedir?
C: İHA kategorisinde en az iki öğrenci şartı vardır. Bir İHA takımı 2 öğrenci ve 1 danışman olmak üzere en fazla 3 kişilik bir takım olabilir. Bir kurum en fazla 3 takım çıkarabilir. Ekiplerin oluşturulmasını, kayıt ve uygulama kılavuzlarını inceleyiniz.
 

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller Meb Robot web sitesi üzerinden duyurulmuştur. 
 

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
 

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S: Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C: Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Yarışma Dokümanları

Bu yarışma 2021 Yılında İlk Defa Düzenleniyor.

2019

Derece Takım Adı
1. (Hızlı Çizgi İzleyen) hızlı_Lami2
2. (Hızlı Çizgi İzleyen) ROBİSTİM H2
3. (Hızlı Çizgi İzleyen) GÜNEŞ
1. (Tasarla Çalıştır) B.R.O.M.
2. (Tasarla Çalıştır) KODİZMİR
3. (Tasarla Çalıştır) NSİ-İZMİR
1. (Yumurta Toplama) SÜRKİ
2. (Yumurta Toplama) URFAKARETTA2
3. (Yumurta Toplama) ZileÖZKALELİ

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


ROBOTİK YARIŞMALAR ÖDÜL MİKTARI

Birinci: 10.000 TL

İkinci:  7.000 TL

Üçüncü: 5.000 TL


Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Yarışma Videoları

Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar