Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması düzenlenmektedir.

Yapay Zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimi ülkemizin geleceği için önem arz etmektedir. Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması, ulaşım alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü arttırmak amacıyla düzenlenmektedir.
2033 yılında Türkiye’de çeşitli görevler için uçan arabalar kullanılmaktadır. Bu araçlar şehir-içi ve şehirler arası kargo taşımacılığı, acil durumlara müdahale, ambulans, itfaiye ve uçan-taksi gibi birçok görevi otonom olarak gerçekleştirmektedir. Bu otonom araçlar trafik problemi olmadan farklı irtifalarda uçmaktadır. İstanbul, çoğu şehirdeki ulaşım ve taşımacılık problemini çözen bu araçlardan üç bin adedine sahip olmasıyla en fazla uçan araba bulunduran şehir konumundadır.

Türkiye Uçan Araç Geliştirme Federasyonu (UAGF), sensör ve kamera verilerini kıymetlendirilerek uçan arabaların çevresel farkındalığı yüksek olmasını sağlamak amacıyla araştırma çalışmaları yürütmektedir. 
Bu kapsamda uçan arabaların karşılaşabileceği kazaları önlemek için alt-görüş kamera görüntüleri kullanarak nesnelerin tespit edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 
Bu yarışmada göreviniz geliştireceğiniz Yapay Zeka tabanlı nesne tespit sistemi ile uçan arabanın alt görüş kamera verilerini kullanarak taşıt ve insan nesnelerini tespit etmek ve federasyona destek olmaktır. 
Ayrıca araçlar şehir içinde bulunan alanlara iniş-kalkış yaptıkları için görsel iniş asistanına ihtiyaç duymaktadır
Yarışmacılar modellerini kendi çekimleri ile ya da farklı kaynaklardan toplayarak oluşturdukları veri setlerini kullanarak eğitebilir ve test edebilirler. 
Ayrıca yarışmacılara örnek bir veri seti sağlanacaktır. Yarışma kapsamında yarışmacılar önceden kaydedilmiş görüntüler üzerinden nesne tespiti yapacaklardır. Yarışma esnasında test amaçlı kullanılacak videolar önceden etiketlenmiş olacak, yarışmacılar verilen süre içerisinde yaptıkları doğru tespit miktarına göre puanlandırılacaklardır.
Tespit Edilecek Nesne Türleri
Nesne türleri, yarışma sırasında yayınlanacak videolarda, örnek videolarda veya eğitim videolarında bulunabilecek, tespit edilmesi beklenen cisimlerin çeşitleridir. 

Yarışmaya Katılım Gösterebilen Eğitim Seviyeleri

 • Lise Öğrencileri
 • Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri
 • Mezunlar

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için ULAŞIMDA YAPAY ZEKA YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!

 


Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Teknik Şartname

İndirmek İçin Tıklayınız.

Ulaşımda Yapay Zeka Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 Mart 2021
Takımlarla Soru-Cevap Toplantısı 18 Mart 2021
Teknik Şartnamenin İlanı 25 Mart 2021
Örnek Eğitim Videosunun (Etiketsiz) Teslimi 26 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 28 Nisan 2021
Ön Tasarım Raporu Sonuçlarına göre Ön Elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 15 Mayıs 2021
Takımlarla Soru-Cevap Toplantısı 02 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 29 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu Sonuçlarının ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 16-20 Temmuz 2021
TEKNOFEST 2021 21 -26 Eylül 2021

Önümüzdeki günlerde yarışmacılardan gelen sorulara göre eklemeler yapılacaktır.

S:Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?

C:Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve yarışma puanlaması olarak üç farklı aşamada yapılacaktır. Rapor dosyalarını göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır. Bu yıl pandemi sebebiyle alana ziyaretçi ve takım üyesi de alınmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

S:Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C:Hayır, TEKNOFEST Komitesi yarışmalarda finale kalan tüm takımlara  konaklama imkanı sağlamaktadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: İlgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım belirlenen güzergah üzerinden olacaktır. Ayrıca ulaşım için belirtmek istenilen bilgiler var ise ilgili birim sizler ile iletişime geçtiği durumda bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

 

S:Yarışmaya kendi aracımızla gelmek istersek maddi destek sağlanma durumu söz konusu olabilir mi ?
C:Ulaşım desteği sadece bilet olarak sağlanmaktadır. Ek olarak yakıt vs. destekler sağlanmayacaktır.

Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Kritik Tasarım Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


YAPAY ZEKA  YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI

 

Birinci: 60.000.00 ₺

İkinci: 40.000.00 ₺

Üçüncü: 20.000.00 ₺


Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Yarışma Videoları


Uluslararası Serbest Görev Kategorisi Başvuruları Başladı!

TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen Uluslararası Serbest Görev Kategorisine Detaylı Tasarım Raporu ve Uçuş Videosu ile doğrudan başvuru yapmak için Son Başvuru Tarihi 30 Temmuz !

Detaylar

Teknofest 2021 Hack İstanbul Yarışması Başvuruları Uzatılmıştır!

TEKNOFEST 2021 Hack İstanbul Yarışması Başvuruları Uzatılmıştır. Detaylı bilgi ve başvuru yapmak için SON BAŞVURU TARİHİ 16 Temmuz!

Detaylar

Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon Kategorisi ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon Kategorisi Ön Değerlendirme Rapor aşaması sonucunda takımların almış oldukları puanlar ve sıralamalar aşağıdaki gibidir;

Detaylar

Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık Ve İlk Yardım Kategorisi ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlk Yardım Kategorisi Ön Değerlendirme Rapor aşaması sonucunda takımların almış oldukları puanlar ve sıralamalar aşağıdaki gibidir;

Detaylar

Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu Kategorisi ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu Kategorisi Ön Değerlendirme Rapor aşaması sonucunda takımların almış oldukları puanlar ve sıralamalar aşağıdaki gibidir;

Detaylar