İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması düzenlenmektedir.

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması lise,ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine yöneliktir. Amacımız; takımlara TEKNOFEST yarışma komitesi tarafından verilen senaryolara ilişkin görevleri başarı ile gerçekleştirecek uzaktan kumandalı ve/veya kısmi otonom görev icra edebilen su altı araçlarının üretilmesi ve geliştirilmesi konusunun ülke çapında daha geniş bir tabana yayılarak özgün araçların geliştirilmesine öncülük etmektir. 

Yarışma, Orta Öğretim (Temel kategori) ve Yüksek Öğretim (İleri kategori) olmak üzere iki kategoriden oluşur. Orta öğretim seviyesindeki katılımcılar bu iki kategoriden herhangi birine veya ikisine birden kayıt yaptırabilirler. Yüksek öğretim veya üstü seviyedeki katılımcılar sadece ileri kategoriye kayıt yaptırabilirler. Kategoriler ve tasarım gereksinimleri yarışma şartnamesinde belirtilmiştir.

Değerlendirme; Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Final Raporu, Yerlilik, Özgünlük ve Yarışma Puanlaması olarak altı farklı başlıkta yapılacaktır. Yarışma kapsamında toplam 3 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve yarışma sonrası Final Değerlendirme Raporu şeklinde olacaktır. Ön Tasarım, Kritik Tasarım Raporu ve sızdırmazlık ve hareket kabiliyeti videosu göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için  İNSANSIZ SUALTI YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!


İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 31 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 23 Nisan 2021
Eğitim Programı ve Soru Cevap Etkinliği 04-05 Mayıs 2021
Kritik Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 10 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu Sonuçları ve Maddi Destek Kazanan Takımların Açıklanması 28-30 Haziran 2021
Sualtı Araçlarının Sızdırmazlık ve Hareket Kabiliyeti Videolarının Son Teslim Tarihi 05 Ağustos 2021
Finale Kalan Takımların Açıklanması 10-12 Ağustos 2021
Yarışma Tarihleri 16-19 Eylül 2021

KURALLAR

S: Yapacağımız robotun kontrolü kablolu olmak zorunda mı yoksa uzaktan kumanda ile de kontrol edilebilir mi?
C: Uzaktan kumandalı da kabul edilmektedir. Şartnameyi detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.


S: Ön tasarım raporunda belirttiğimiz model, şase, prototip üzerinde, raporun teslimi ve onayından sonra değişiklik yapabilir miyiz?
C: Evet yapılabilir. Kritik tasarım rapor aşamasında yapılan değişiklikler raporda istenmektedir. Değişiklikler nedenleri ile birlikte açıklanması rapor aşamasında beklenmektedir.


S: ÖTR’de robotun tasarımını belirtirken 3 boyutlu olması zorunlu mu yoksa normal çizim de kabul edilir mi?
C: ÖTR aşaması kısmında  aracın mekanik tasarım süreçleri adım adım anlatmanız beklenmektedir. Aracın üç boyutlu bir tasarım örneğine ait görseller (render, prototip fotoğrafı vb.) yer verilmesi  ve tasarımı açıklaması beklenmektedir.


S: Görevlendirme ve danışmanlık belgelerini kağıt çıktı olarak mı göndereceğiz yoksa internet uzerinden  mi?
C: Ön tasarım raporu ile birlikte sistem üzerinden sizlerden talep edilecektir.

MEKANİK

S: Komitenin verdiği enerjiyi kullanacak araçların da acil durum butonu kullanması gerekli mi?
C: Araç (yalnızca bataryalı araçlar için) üzerinde ve kontrol istasyonunda acil durdurma butonu olacaktır. 


S: Görüntü işleme için 1 den fazla kamera kullanabiliyor muyuz?
C: Evet, birden fazla kamera kullanabilirsiniz. 


S: 3.2. Aracın Mekanik Tasarımı başlığı altında bulunan Malzemeler bölümünde açıklanması ve listelenmesi istenen malzemelerin içinde elektronikler (sensörler, kameralar, kontrol kartları v.b.) bulunmalı mı? Yoksa elektronik malzemelerden sadece başlık  3.3.1. Elektronik Ön Tasarım Süreci altında mı bahsedilmeli?
C:  Mekanik tasarım süreci bölümü malzemeler kısmında; Aracın üretiminde kullanılması planlanan malzemeler (motorlar, aracın iskeleti, yüzdürücüler vb.), malzemelerin özellikleri açıklanır, muhtemel malzeme listesi verilir. Hazır alınacak ve/veya geliştirilecek/tasarlanacak alt bileşenler belirtilmelidir. Elektronik malzemelerden sadece başlık  3.3.1. Elektronik Ön Tasarım Süreci altında mı bahsedilmelisiniz. Elektronik ön tasarım süreci bölümünde sensörler, kameralar, kontrol kartları v.b.malzemelerinizi belirtmeniz, kullanım amacı, neden bu malzemeyi seçtiğinizi ve malzemeler hakkında bilgi vermenizi beklemekteyiz.


S: Aracımızı suya batırmak ve çıkartmak için motorlar ile havuzdan gerekli miktarda suyu hazneye alıp vermekte bir sakınca veya uygunsuzluk var mı ? Bu işlem için dışarıdan gelen besleme ve haberleşme kablolarının yanında boş bir boru ile dışarıdan hazneye hava girişi sağlamak uygun mudur ?
C: Sualtı aracının suyun içerisine tamamen bırakılmasının ardından su yüzeyine hava kabarcığının çıkmadığının gösterilmesi gerekmektedir.  Bu sebeple belirttiğiniz yöntem ile yapılması uygun değildir. 


S: Gevşek parçayı biraz daha açabilir misiniz? 
C: Su altı aracının üzerinde gevşek parça (kamera vb.) bulunmayacaktır.

TASARIM

S: Boyut hesaplanırken manipülatör kol dahil edilecek midir?
C: Su altı robotlarının en büyük ayrıtı (Manipülatör kol hariç En-Boy-Yükseklik) 90 cm’i geçmeyecektir. 


S: Şartnamede (Maniplatör kol hariç En-Boy-Yükseklik) 90cm geçmeyecek diyor. Ebat puanlamasında  Araç <= 50cm en uzun boyut baz alınacaktır diyor. Buna robot kol dahil mi?
C: Robot kol dahil değildir.


S: Programlama kartı araç dışında olmasının bir sakıncası bulunmakta mıdır?
C: Araç içerisinde bulunmalıdır.

ELEKTRONİK

S: Teknofest tarafından verilen enerji kaç Volt ve kaç Amper olacak?
C: Bu yıl takımlar kendi güç kaynakları ile yarışmaya katılım sağlamalıdır. Teknofest Komitesi tarafından bir güç kaynağı sağlanmayacaktır.


S: Aracımız için geçerli olan voltaj değerlerini elde etmek için kullanacağımız dönüştürücülerin aracın içinde mi olması gerekiyor havuzun dışında bu işlemi gerçekleştirebilir miyiz? 220V AC içinde havuzun dışında DC voltaja çevirip kullanabilir miyiz?
C: Şartnamenin 4 nolu başlığında DC-DC dönüştürmenin robotta yapılması gerektiği belirtilmiştir. Güç dönüşümleri için robot haricinde herhangi bir birim olmayacaktır.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Değerlendirme; Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Final Raporu, Yerlilik, Özgünlük ve yarışma puanlaması olarak altı farklı başlıkta yapılacaktır. Yarışma kapsamında toplam 3 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve yarışma sonrası Final Değerlendirme Raporu şeklinde olacaktır. Ön Tasarım, Kritik Tasarım Raporu ve sızdırmazlık ve hareket kabiliyeti videosu göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi ?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.

 

S:Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C:Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
 

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.

 

S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Final Değerlendirme Raporu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

Finalist Raporu (İleri Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (İleri Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Temel Kategori (2020)

Sıra Takım Adı
1 GOSHAWK SIDE
2 TEKNO-ENTALPİ
3 COSMOS GRAVITY
4 BARBAROS
5 CVLK ROV
6 GAMA ROBOTİK
7 HYDROTECH ROV
8 İFL SUALTI
9 AGENA
10 ÇAKABEY
11 SPECTRUM ROV
12 ALOZYA
13 SÜMERROBOTİK
14 PETTY_NOX
15 BÜKRE ROV
16 DERİN MÜRETTEBAT
17 ALESTA
18 GİTO TECHNO
19 TEKNO RAAL

İleri Kategori (2020)

Sıra Takım Adı
1 BAUROV
2 HENDESETÜL CEZERİ
3 CREATINY
4 DEU ROV
5 İTÜ ROV
6 GRAVITY ROBOTICS
7 WAVETECH
8 PUSAT
9 ETÜ TRITON
10 CASMARINE
11 BARBAS TECHNOLOGY
12 ALENES
13 GALLIPOLI
14 LİVA
15 ANADOLU ROBOTİK
16 HYDROTECH AUV
17 SUBÜ-ELEKTRON
18 İTÜ NEWOCEAN
19 EGE ROV
20 TÜRKMEKATRONİK AUV
21 IEEE BAUN SU 6 CANAV.
22 BUKRATÜRK
23 İTÜ SEDNA
24 PARSY-ROV

2021

Sıra Takım Adı
1 Temel Kategori ERTUĞRUL BEY ROV
2 Temel Kategori Oceanus
3 Temel Kategori Vira Tech
4 Temel Kategori CVLK ROV
5 Temel Kategori DEEP IMPACT GİFTED CODER
6 Temel Kategori Dalga kıranlar
7 Temel Kategori PROVEZZA
8 Temel Kategori RAPTURE
9 Temel Kategori BORUSAN ROBOTİK
10 Temel Kategori ATILAY
11 Temel Kategori MezzoMorto ROV
12 Temel Kategori M(İ)SAL
13 Temel Kategori ŞAB-Technology
14 Temel Kategori HALFETİ ROBOTİK
15 Temel Kategori HydroTech
16 Temel Kategori Tekno-Entalpi
17 Temel Kategori CALROV
18 Temel Kategori TULPAR ROV
19 Temel Kategori MED-CEZİR ROBOTİK
20 Temel Kategori METTTAL ROV
21 Temel Kategori SAKA
22 Temel Kategori Kapsül MSR ALESTA
23 Temel Kategori NEASTECH ROV
24 Temel Kategori ATMACA TAYFA ROV
25 Temel Kategori HEMDEM
26 Temel Kategori Barbaros
27 Temel Kategori ALESTA
28 Temel Kategori MATIRICIE
1 İleri Kategori Alamatra ROV
2 İleri Kategori ZÜMRÜD - Ü ANKA
3 İleri Kategori Ege ROV Takımı
4 İleri Kategori Gavia
5 İleri Kategori İTÜ ROV Takımı
6 İleri Kategori TauRov
7 İleri Kategori WAVETECH
8 İleri Kategori Meftun-u Derya
9 İleri Kategori ABYSSOS
10 İleri Kategori EVA-SUBMARINE TEAM
11 İleri Kategori Vertigo
12 İleri Kategori SARUCA
13 İleri Kategori İstanbulensis Robotik Takımı
14 İleri Kategori RACLAB KAPSÜL NOVA
15 İleri Kategori DYNAMIC ROV
16 İleri Kategori BAUROV
17 İleri Kategori CASMarine
18 İleri Kategori Creatiny
19 İleri Kategori ATILAY 39
20 İleri Kategori Lophiiformes AUV Takımı
21 İleri Kategori ANDROMEDA
22 İleri Kategori Kapsül Selçuk IEEE
23 İleri Kategori ZLM ROV
24 İleri Kategori İTÜ AUV Takımı
25 İleri Kategori TAUV
26 İleri Kategori DEU ROV TEAM
27 İleri Kategori E-Micro
28 İleri Kategori TEOS ROV TEAM
29 İleri Kategori Armada Rov Team
30 İleri Kategori Gallipoli XI

2019

Sıra Takım Adı
1. (Temel Kategori) Uzman Kaşifler
2. (Temel Kategori) Hydrotech ROV
3. (Temel Kategori) ASFA S.T.LAB.
4. (Temel Kategori) ALOZYA
5. (Temel Kategori) MERMAİD
6. (Temel Kategori) Atlantis
7. (Temel Kategori) ROBOFEN
8. (Temel Kategori) YILDIRAY
9. (Temel Kategori) RoboPAL
10. (Temel Kategori) Team Quadruplex
11. (Temel Kategori) SELÇUKLU BSM-01
12. (Temel Kategori) Alev Robotics
13. (Temel Kategori) DUMLUPINAR
14. (Temel Kategori) Cosmos Gravity
15. (Temel Kategori) WaterWall
16. (Temel Kategori) Petty_NOX
17. (Temel Kategori) WaterDog
18. (Temel Kategori) Robomes
19. (İleri Kategori) Siper Robotics
20. (İleri Kategori) BAUROV
21. (İleri Kategori) Gedik Robotics Team
22. (İleri Kategori) Creatiny
23. (İleri Kategori) Parsy-ROV
24. (İleri Kategori) DEU ROV TAKIMI
25. (İleri Kategori) Aquaguys
26. (İleri Kategori) BTU ROV
27. (İleri Kategori) MARMARA TEKNOLOJİ TAKIMI
28. (İleri Kategori) FERSAH
29. (İleri Kategori) WaveTech ROV Takımı
30. (İleri Kategori) HUROV
31. (İleri Kategori) İZÜ ROBOT TAKIMI
32. (İleri Kategori) AnglerFish
33. (İleri Kategori) Aquabotics
34. (İleri Kategori) MEKATROV Su Altı Robot Takımı
35. (İleri Kategori) MikroMarine
37. (İleri Kategori) BUKRATÜRK
1. (Temel Kategori) Uzman Kaşifler
2. (Temel Kategori) Hydrotech ROV
3. (Temel Kategori) ASFA S.T.LAB.
4. (Temel Kategori) ALOZYA
5. (Temel Kategori) MERMAİD
6. (Temel Kategori) Atlantis
7. (Temel Kategori) ROBOFEN
8. (Temel Kategori) YILDIRAY
9. (Temel Kategori) RoboPAL
10. (Temel Kategori) Team Quadruplex
11. (Temel Kategori) SELÇUKLU BSM-01
12. (Temel Kategori) Alev Robotics
13. (Temel Kategori) DUMLUPINAR
14. (Temel Kategori) Cosmos Gravity
15. (Temel Kategori) WaterWall
16. (Temel Kategori) Petty_NOX
17. (Temel Kategori) WaterDog
18. (Temel Kategori) Robomes
19. (İleri Kategori) Siper Robotics
20. (İleri Kategori) BAUROV
21. (İleri Kategori) Gedik Robotics Team
22. (İleri Kategori) Creatiny
23. (İleri Kategori) Parsy-ROV
24. (İleri Kategori) DEU ROV TAKIMI
25. (İleri Kategori) Aquaguys
26. (İleri Kategori) BTU ROV
27. (İleri Kategori) MARMARA TEKNOLOJİ TAKIMI
28. (İleri Kategori) FERSAH
29. (İleri Kategori) WaveTech ROV Takımı
30. (İleri Kategori) HUROV
31. (İleri Kategori) İZÜ ROBOT TAKIMI
32. (İleri Kategori) AnglerFish
33. (İleri Kategori) Aquabotics
34. (İleri Kategori) MEKATROV Su Altı Robot Takımı
35. (İleri Kategori) MikroMarine
37. (İleri Kategori) BUKRATÜRK
1. (Temel Kategori) Uzman Kaşifler
2. (Temel Kategori) Hydrotech ROV
3. (Temel Kategori) ASFA S.T.LAB.
4. (Temel Kategori) ALOZYA
5. (Temel Kategori) MERMAİD
6. (Temel Kategori) Atlantis
7. (Temel Kategori) ROBOFEN
8. (Temel Kategori) YILDIRAY
9. (Temel Kategori) RoboPAL
10. (Temel Kategori) Team Quadruplex
11. (Temel Kategori) SELÇUKLU BSM-01
12. (Temel Kategori) Alev Robotics
13. (Temel Kategori) DUMLUPINAR
14. (Temel Kategori) Cosmos Gravity
15. (Temel Kategori) WaterWall
16. (Temel Kategori) Petty_NOX
17. (Temel Kategori) WaterDog
18. (Temel Kategori) Robomes
19. (İleri Kategori) Siper Robotics
20. (İleri Kategori) BAUROV
21. (İleri Kategori) Gedik Robotics Team
22. (İleri Kategori) Creatiny
23. (İleri Kategori) Parsy-ROV
24. (İleri Kategori) DEU ROV TAKIMI
25. (İleri Kategori) Aquaguys
26. (İleri Kategori) BTU ROV
27. (İleri Kategori) MARMARA TEKNOLOJİ TAKIMI
28. (İleri Kategori) FERSAH
29. (İleri Kategori) WaveTech ROV Takımı
30. (İleri Kategori) HUROV
31. (İleri Kategori) İZÜ ROBOT TAKIMI
32. (İleri Kategori) AnglerFish
33. (İleri Kategori) Aquabotics
34. (İleri Kategori) MEKATROV Su Altı Robot Takımı
35. (İleri Kategori) MikroMarine
36. (İleri Kategori) takim
37. (İleri Kategori) BUKRATÜRK
38. (İleri Kategori) YAKAMOZ
39. (İleri Kategori) Jaws
40. (İleri Kategori) COCHADİABLO
41. (İleri Kategori) IEEE - RAS
42. (İleri Kategori) Nova Submarine
43. (İleri Kategori) ANUBIAS

2018

Sıra Takım Adı
1 Mezzamorta
2 Gedik Robotics Team
3 Başkent Parsy
4 Innovaton Geeks
5 E.G.A İSAS
6 Gallipoli Rov
7 İTÜ KAPTAN-I DERYA
8 PRU ROV Team
9 PruvaRov
10 İTÜ Uzaktan Kumandalı Su Altı Takımı
11 IEEE YTU CAS CASMarine
12 BlueRay
13 AquaDynamic
14 ALEV Robotics
15 L.N.M
16 İTÜ SAT
17 Tahtelbahir
18 KTÜ Creatiny Rov
19 Saka Teknoloji Takımı
20 SAU-IHA
21 Kod Adı Robotik
22 BAUROV
23 Son Saniye
24 NCT (Nun Culture & Technology)
25 DESA
26 Hidrokon
27 FİLİKA
28 µMarine
29 DİŞLİLER
30 BARBAROS
31 BARRACUDA
32 SELÇUKLU
33 TEKNOBEM
1 Mezzamorta
2 Gedik Robotics Team
3 Başkent Parsy
4 Innovaton Geeks
5 E.G.A İSAS
6 Gallipoli Rov
7 İTÜ KAPTAN-I DERYA
8 PRU ROV Team
9 PruvaRov
10 İTÜ Uzaktan Kumandalı Su Altı Takımı
11 IEEE YTU CAS CASMarine
12 BlueRay
13 AquaDynamic
14 ALEV Robotics
15 L.N.M
16 İTÜ SAT
17 Tahtelbahir
18 KTÜ Creatiny Rov
19 Saka Teknoloji Takımı
20 SAU-IHA
21 Kod Adı Robotik
22 BAUROV
23 Son Saniye
24 NCT (Nun Culture & Technology)
25 DESA
26 Hidrokon
27 FİLİKA
28 µMarine
29 DİŞLİLER
30 BARBAROS
31 BARRACUDA
32 SELÇUKLU
33 TEKNOBEM
1 Mezzamorta
2 Gedik Robotics Team
3 Başkent Parsy
4 Innovaton Geeks
5 E.G.A İSAS
6 Gallipoli Rov
7 İTÜ KAPTAN-I DERYA
8 PRU ROV Team
9 PruvaRov
10 İTÜ Uzaktan Kumandalı Su Altı Takımı
11 IEEE YTU CAS CASMarine
12 BlueRay
13 AquaDynamic
14 ALEV Robotics
15 L.N.M
16 İTÜ SAT
17 Tahtelbahir
18 KTÜ Creatiny Rov
19 Saka Teknoloji Takımı
20 SAU-IHA
21 Kod Adı Robotik
22 BAUROV
23 Son Saniye
24 NCT (Nun Culture & Technology)
25 DESA
26 Hidrokon
27 FİLİKA
28 µMarine
29 DİŞLİLER
30 BARBAROS
31 BARRACUDA
32 SELÇUKLU
33 TEKNOBEM

2021

Derece Takım Adı
1- (Temel Kategori) CALROV
2- (Temel Kategori) DEEP IMPACT GIFTED CODER
3- (Temel Kategori) HEMDEM

2020

Derece Takım Adı
1. (Temel Kategori ) Goshawk Side
2. ( Temel Kategori ) Tekno-Entalpi
3. (Temel Kategori ) Cosmos Gravity
1. (İleri Kategori Üniversite) Baurov
2. (İleri Kategori Üniversite) Hendesetül Cezeri
3. (İleri Kategori Üniversite) Creatiny

2019

Derece Takım Adı
1. (Temel Kategori) Cosmos Gravity
2. (Temel Kategori) RoboPAL
3. (Temel Kategori) Hydrotech ROV
1. (İleri Kategori) Creatiny
2. (İleri Kategori) BAUROV
3. (İleri Kategori) Gedik Robotics Team

2018

Derece Takım Adı
1. KTÜ CREATINY ROV
2. GEDİK ÜNİVERSİTESİ ROBOT TAKIMI
3. YTÜ IEEE JUST MARINE

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


İNSANSIZ SU ALTI SİSTEMLERİ YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Temel Kategori

Birinci: 35.000.00 ₺

İkinci: 25.000.00 ₺

Üçüncü: 15.000.00 ₺


İleri Kategori

Birinci: 50.000.00 ₺

İkinci: 40.000.00 ₺

Üçüncü: 30.000.00 ₺

  

 

 

 

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

1-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
2-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
3-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
4-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
5-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
6-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
7-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
8-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
9-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
10-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
11-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
12-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
13-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
14-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
15-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
16-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
17-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
18-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
19-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
20-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
21-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
22-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
23-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
24-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
25-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
26-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
27-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
28-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
29-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
30-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
31-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
32-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
33-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
34-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
35-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
36-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
37-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
38-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
39-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
40-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
41-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
42-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
43-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
44-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
45-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
46-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
47-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
48-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
49-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
50-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
51-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
52-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
53-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
54-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
55-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
56-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
57-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
58-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
59-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
60-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
61-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
62-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
63-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
64-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
65-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
66-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
67-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
68-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
69-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
70-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
71-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
72-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
73-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
74-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
75-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
76-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
77-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
78-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
79-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
80-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
81-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
82-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
83-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
84-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
85-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
86-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)

1-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
2-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
3-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
4-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
5-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
6-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
7-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
8-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
9-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
10-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
11-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
12-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
13-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
14-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
15-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
16-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
17-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
18-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
19-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
20-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
21-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
22-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
23-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
24-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
25-Finalist Raporu (İleri Kategorisi)
26-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
27-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
28-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
29-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
30-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
31-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
32-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
33-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
34-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
35-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
36-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
37-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
38-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
39-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
40-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
41-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
42-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
43-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)
44-Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

Eğitim VideolarıYarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar