İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması düzenlenmektedir.

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması lise,ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine yöneliktir. Amacımız; takımlara TEKNOFEST yarışma komitesi tarafından verilen senaryolara ilişkin görevleri başarı ile gerçekleştirecek uzaktan kumandalı ve/veya kısmi otonom görev icra edebilen su altı araçlarının üretilmesi ve geliştirilmesi konusunun ülke çapında daha geniş bir tabana yayılarak özgün araçların geliştirilmesine öncülük etmektir. 

Yarışma, Orta Öğretim (Temel kategori) ve Yüksek Öğretim (İleri kategori) olmak üzere iki kategoriden oluşur. Orta öğretim seviyesindeki katılımcılar bu iki kategoriden herhangi birine veya ikisine birden kayıt yaptırabilirler. Yüksek öğretim veya üstü seviyedeki katılımcılar sadece ileri kategoriye kayıt yaptırabilirler. Kategoriler ve tasarım gereksinimleri yarışma şartnamesinde belirtilmiştir.

Değerlendirme; Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Final Raporu, Yerlilik, Özgünlük ve Yarışma Puanlaması olarak altı farklı başlıkta yapılacaktır. Yarışma kapsamında toplam 3 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve yarışma sonrası Final Değerlendirme Raporu şeklinde olacaktır. Ön Tasarım, Kritik Tasarım Raporu ve sızdırmazlık ve hareket kabiliyeti videosu göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için  İNSANSIZ SUALTI YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!


İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 31 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 23 Nisan 2021
Eğitim Programı ve Soru Cevap Etkinliği 04-05 Mayıs 2021
Kritik Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 10 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu Sonuçları ve Maddi Destek Kazanan Takımların Açıklanması 28-30 Haziran 2021
Sualtı Araçlarının Sızdırmazlık ve Hareket Kabiliyeti Videolarının Son Teslim Tarihi 05 Ağustos 2021
Finale Kalan Takımların Açıklanması 10-12 Ağustos 2021
Yarışma Tarihleri 16-19 Eylül 2021

KURALLAR

S: Yapacağımız robotun kontrolü kablolu olmak zorunda mı yoksa uzaktan kumanda ile de kontrol edilebilir mi?
C: Uzaktan kumandalı da kabul edilmektedir. Şartnameyi detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.


S: Ön tasarım raporunda belirttiğimiz model, şase, prototip üzerinde, raporun teslimi ve onayından sonra değişiklik yapabilir miyiz?
C: Evet yapılabilir. Kritik tasarım rapor aşamasında yapılan değişiklikler raporda istenmektedir. Değişiklikler nedenleri ile birlikte açıklanması rapor aşamasında beklenmektedir.


S: ÖTR’de robotun tasarımını belirtirken 3 boyutlu olması zorunlu mu yoksa normal çizim de kabul edilir mi?
C: ÖTR aşaması kısmında  aracın mekanik tasarım süreçleri adım adım anlatmanız beklenmektedir. Aracın üç boyutlu bir tasarım örneğine ait görseller (render, prototip fotoğrafı vb.) yer verilmesi  ve tasarımı açıklaması beklenmektedir.


S: Görevlendirme ve danışmanlık belgelerini kağıt çıktı olarak mı göndereceğiz yoksa internet uzerinden  mi?
C: Ön tasarım raporu ile birlikte sistem üzerinden sizlerden talep edilecektir.

MEKANİK

S: Komitenin verdiği enerjiyi kullanacak araçların da acil durum butonu kullanması gerekli mi?
C: Araç (yalnızca bataryalı araçlar için) üzerinde ve kontrol istasyonunda acil durdurma butonu olacaktır. 


S: Görüntü işleme için 1 den fazla kamera kullanabiliyor muyuz?
C: Evet, birden fazla kamera kullanabilirsiniz. 


S: 3.2. Aracın Mekanik Tasarımı başlığı altında bulunan Malzemeler bölümünde açıklanması ve listelenmesi istenen malzemelerin içinde elektronikler (sensörler, kameralar, kontrol kartları v.b.) bulunmalı mı? Yoksa elektronik malzemelerden sadece başlık  3.3.1. Elektronik Ön Tasarım Süreci altında mı bahsedilmeli?
C:  Mekanik tasarım süreci bölümü malzemeler kısmında; Aracın üretiminde kullanılması planlanan malzemeler (motorlar, aracın iskeleti, yüzdürücüler vb.), malzemelerin özellikleri açıklanır, muhtemel malzeme listesi verilir. Hazır alınacak ve/veya geliştirilecek/tasarlanacak alt bileşenler belirtilmelidir. Elektronik malzemelerden sadece başlık  3.3.1. Elektronik Ön Tasarım Süreci altında mı bahsedilmelisiniz. Elektronik ön tasarım süreci bölümünde sensörler, kameralar, kontrol kartları v.b.malzemelerinizi belirtmeniz, kullanım amacı, neden bu malzemeyi seçtiğinizi ve malzemeler hakkında bilgi vermenizi beklemekteyiz.


S: Aracımızı suya batırmak ve çıkartmak için motorlar ile havuzdan gerekli miktarda suyu hazneye alıp vermekte bir sakınca veya uygunsuzluk var mı ? Bu işlem için dışarıdan gelen besleme ve haberleşme kablolarının yanında boş bir boru ile dışarıdan hazneye hava girişi sağlamak uygun mudur ?
C: Sualtı aracının suyun içerisine tamamen bırakılmasının ardından su yüzeyine hava kabarcığının çıkmadığının gösterilmesi gerekmektedir.  Bu sebeple belirttiğiniz yöntem ile yapılması uygun değildir. 


S: Gevşek parçayı biraz daha açabilir misiniz? 
C: Su altı aracının üzerinde gevşek parça (kamera vb.) bulunmayacaktır.

TASARIM

S: Boyut hesaplanırken manipülatör kol dahil edilecek midir?
C: Su altı robotlarının en büyük ayrıtı (Manipülatör kol hariç En-Boy-Yükseklik) 90 cm’i geçmeyecektir. 


S: Şartnamede (Maniplatör kol hariç En-Boy-Yükseklik) 90cm geçmeyecek diyor. Ebat puanlamasında  Araç <= 50cm en uzun boyut baz alınacaktır diyor. Buna robot kol dahil mi?
C: Robot kol dahil değildir.


S: Programlama kartı araç dışında olmasının bir sakıncası bulunmakta mıdır?
C: Araç içerisinde bulunmalıdır.

ELEKTRONİK

S: Teknofest tarafından verilen enerji kaç Volt ve kaç Amper olacak?
C: Bu yıl takımlar kendi güç kaynakları ile yarışmaya katılım sağlamalıdır. Teknofest Komitesi tarafından bir güç kaynağı sağlanmayacaktır.


S: Aracımız için geçerli olan voltaj değerlerini elde etmek için kullanacağımız dönüştürücülerin aracın içinde mi olması gerekiyor havuzun dışında bu işlemi gerçekleştirebilir miyiz? 220V AC içinde havuzun dışında DC voltaja çevirip kullanabilir miyiz?
C: Şartnamenin 4 nolu başlığında DC-DC dönüştürmenin robotta yapılması gerektiği belirtilmiştir. Güç dönüşümleri için robot haricinde herhangi bir birim olmayacaktır.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Değerlendirme; Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Final Raporu, Yerlilik, Özgünlük ve yarışma puanlaması olarak altı farklı başlıkta yapılacaktır. Yarışma kapsamında toplam 3 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu ve yarışma sonrası Final Değerlendirme Raporu şeklinde olacaktır. Ön Tasarım, Kritik Tasarım Raporu ve sızdırmazlık ve hareket kabiliyeti videosu göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi ?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.

 

S:Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C:Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
 

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.

 

S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

Finalist Raporu (İleri Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (İleri Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Finalist Raporu (Temel Kategorisi)

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


İNSANSIZ SU ALTI SİSTEMLERİ YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Temel Kategori

Birinci: 35.000.00 ₺

İkinci: 25.000.00 ₺

Üçüncü: 15.000.00 ₺


İleri Kategori

Birinci: 50.000.00 ₺

İkinci: 40.000.00 ₺

Üçüncü: 30.000.00 ₺

  

 

 

 

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Geçmiş Yıl Raporları

Eğitim VideolarıYarışma Videoları


Uluslararası Serbest Görev Kategorisi Başvuruları Başladı!

TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen Uluslararası Serbest Görev Kategorisine Detaylı Tasarım Raporu ve Uçuş Videosu ile doğrudan başvuru yapmak için Son Başvuru Tarihi 30 Temmuz !

Detaylar

Teknofest 2021 Hack İstanbul Yarışması Başvuruları Uzatılmıştır!

TEKNOFEST 2021 Hack İstanbul Yarışması Başvuruları Uzatılmıştır. Detaylı bilgi ve başvuru yapmak için SON BAŞVURU TARİHİ 16 Temmuz!

Detaylar

Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon Kategorisi ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon Kategorisi Ön Değerlendirme Rapor aşaması sonucunda takımların almış oldukları puanlar ve sıralamalar aşağıdaki gibidir;

Detaylar

Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık Ve İlk Yardım Kategorisi ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlk Yardım Kategorisi Ön Değerlendirme Rapor aşaması sonucunda takımların almış oldukları puanlar ve sıralamalar aşağıdaki gibidir;

Detaylar

Teknofest 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu Kategorisi ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu Kategorisi Ön Değerlendirme Rapor aşaması sonucunda takımların almış oldukları puanlar ve sıralamalar aşağıdaki gibidir;

Detaylar