İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST kapsamında İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması düzenlenecektir.

TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'na, Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ve yetişkinler katılabilir. Yarışmaya bireysel katılım sağlanabileceği gibi, grup olarak da başvuru yapılabilir.

Yarışma kapsamında bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmaları amaçlanmaktır. İnsan hayatını etkileyen her alanda yapılacak yenilik ve teknolojik gelişme ile uygulanabilir projelerin hedefinde; yararlılık, topluma fayda ve kolaylık yer almaktadır. Bu doğrultuda projeler değerlendirilip uygulamaya konulacaktır. Aynı zamanda teknolojik ve ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde sağlık ve ilk yardım, afet yönetimi ve sosyal inovasyon alanlarına ilişkin sorunları çözmek, bu bölgelerde hayatı kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar ortaya koymak teknolojileri özgün ve millî kaynaklar ile hayata geçirmek temel hedeftir.

Yarışma Kategorileri:

• Sağlık ve İlk Yardım
• Afet Yönetimi 
• Sosyal İnovasyon ( Gençlik, Engelsiz Yaşam, Göç ve Uyum)         

alanlarında olmak üzere 3 (üç) farklı kategoriden oluşur. Kategoriler ve tasarım gereksinimleri yarışma şartnamesinde belirtilmiştir.
Yarışma kapsamında takımların, Ön Değerlendirme Formu, Proje Detay Raporu  (PDR) olmak üzere 2 farklı rapor hazırlamaları gerekmektedir. Ön değerlendirme sonuçlarına göre bir ön eleme gerçekleşecektir. PDR sonuçlarına göre ise; yarışmadan elenen takımlar, maddi destek almayı hak eden takımlar ve maddi destek almadan yarışmaya devam edebilecek olan takımlar belirlenecektir. 
Yarışmada her kategoride ayrı ayrı değerlendirme neticesinde ön elemeyi geçerek kendi klasmanında final değerlendirmesinde dereceye giren takımlara ödül verilecektir.Aşağıdaki belirtilen ödüller, ödül almaya hak kazanan takımlara verilecek toplam tutarı göstermektedir, bireysel ödüllendirme yapılmayacaktır. 

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:
İlkokul, Ortaokul Klasmanı | Afet Yönetimi, Sağlık ve İlk Yardım, Sosyal İnovasyon Kategorileri
• Birinci: 10.000 TL
• İkinci: 5.000 TL
• Üçüncü: 3.000 TL

Lise Klasmanı | Afet Yönetimi, Sağlık ve İlk Yardım, Sosyal İnovasyon Kategorileri
• Birinci: 10.000 TL
• İkinci: 5.000 TL
• Üçüncü: 3.000 TL

Üniversite, Mezun ve Yetişkin Klasmanı | Afet Yönetimi, Sağlık ve İlk Yardım, Sosyal İnovasyon Kategorileri
• Birinci: 15.000 TL
• İkinci: 10.000 TL
• Üçüncü: 5.000 TL

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için İNSANLIK YARARINA TEKNOLOJİ YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.


Not: Yarışma şartnamesinde bir takım güncellemeler yapılmıştır. Dolayısıyla yarışma şartnamesinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışma Şartnamesi

Şartnameyi İndir

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Proje Detay Rapor Şablonu

Şartnameyi İndir

Başvuru Tarihi Ön Değerlendirme Yarışma Tarihi Sonuçlar
12 Kasım 2020 13 Kasım 2020 14 Kasım 2020 15 Kasım 2020

MALZEME VE MADDİ DESTEK

S: Bu form prototip maliyetleri (malzeme+kırtasiye+sarf...vb) için dolduruluyor değil mi? Eğer finale kalınırsa ulaşım konaklama gibi giderler için sonra mı temasa geçilecek?
C: Belirttiğiniz gibidir. Ulaşım - konaklama için sonra iletişime geçilecektir.


RAPORLAMA

S: Ön değerlendirme formu içerisine öğrenci ve danışman belgelerini eklememiz gerekiyor mu?
C: Bu belgeler ikinci rapor aşamasında alınacaktır.


S: Formlarımı nasıl gönderebilirim?
C: Kullanıcı adınız ve şifrenizle mailinizde belirtilen link üzerinden kys sistemine girerek belgelerinizi yükleyebilirsiniz.


S: Raporun maliyet kısmına prototip maliyeti mi girilecek yoksa hayata geçirilmesi durumunda kullanılacak tahmini bütçe mi girilecek?
C: Proje içeriğine göre dediğiniz husus değişiklik gösterebilmektedir fakat genel anlamda maliyet olarak prototip içindir.


S: İnsanlık Yararına Teknoloji Ön Değerlendirme Formunda verdiğimiz bilgileri Proje Detay Raporunda hangi oranda değiştirebiliriz? Tasarım farklılıkları puan kaybına neden olur mu?
C: Değişim yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır fakat lütfen değiştirdiğiniz kısımları proje detay raporunda kısaca belirtiniz.


S: Ben sağlık ve ilk yardım kategorisine tek katıldım ve ön elemeyi geçtim PDR raporunda istenilen takım üye bilgilerinde takım liderine kendimi yazabilir miyim? 
C: Takım lideri olarak kendinizi yazabilirsiniz. 


S: Akademik danışmanım velim olsa herhangi bir sıkıntı olur mu? 
C: Akademik danışmanınız veliniz olabilir ancak görevlendirme belgesinin doldurulması gerekmektedir yani bir eğitim kurumunda görev alıyor olması gerekmektedir. 


S:Tek katıldığım için görevlendirme belgesine ve öğrenci belgesine ihtiyaç var mıdır?
C: Öğrenci belgesini yüklemeniz gerekmektedir.


S: Proje detay raporunda hem 7. hem de 9. madde de bütçe planı ve çalışma planı istenmektedir. ikisine de aynı bilgileri yazmak doğru mudur?
C: 7. Madde bütçeden ayrıntılı bahsetmeniz gereken maddedir, 9. madde risklere bağlı bütçedeki değişimlerden bahsedebilirsiniz.


S: Proje için maddi destek talebinde bulunmak için ayrı bir form doldurmak mı gerekiyor. PDR raporundaki maliyet tablosu maddi destek isteme tablosu olarak da değerlendirilecek midir? 
C: Sizlere malzeme ve desteklerinizi belirtebileceğiniz form linkler gönderilecektir.


S: Danışman  ve görevlendirme belgeleri üniversiteliler için zorunlu mu?
C: Takımın bir danışmanı olması üniversite seviyesi için zorunlu değildir fakat tayin etti iseniz belgeyi vermeniz beklenmektedir.


S:Deneyap’tan katılıyoruz; Danışman, Görevlendirme ve Öğrenci belgelerini Deneyap Atölyesinin bulunduğu Gençlik Merkezi Sorumlusu mu imzalayacak? Yoksa öğrenciler öğrenci belgelerini eğitim gördükleri liselerinden mi imzalı alacak?
C: Öğrenci belgelerini devam ettikleri okuldan almaları gerekmektedir. Danışmanlık belgesini ve görevlendirme belgelerini DENEYAP verebilmektedir.


KATILIM

S: öğrencilerimiz son sınıftayken başvuru yapıp yarışma zamanı mezun statüde olsa da gelebiliyorlar mı?
C: gelmelerinde bir sakınca yoktur.


S: Okul değişikliğinden dolayı öğrencinin projeye katılamayacak olması ve festivale gelemeyecek olması takım adına sorun teşkil eder mi?
C: Sorun olmayacaktır.


S: Takım olarak danışman hocamız olmadan yarışmaya katılmaya karar verdik. Takım bilgilerini formla yollarken danışman bölümüne takım üyelerimizden birinin ismini ekledik. Takımdaki her üye 18'in yaşın üstündedir fakat  sadece Takım Üyesi 1, Takım Üyesi 2, Takım Danışmanı adı altında 3 farklı doldurulması gereken alan olduğu için danışman bölümüne de takım üyesi bilgileri verdik bir problem teşkil eder mi?
C: 18'den büyük olduğunuz için danışmansız üç kişi ekleyebilirsiniz. Danışman bilgisi kısmına üçüncü üyeyi ekleyebilirsiniz.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Yarışma kapsamında takımların, Ön Değerlendirme Formu, Proje Detay Raporu  (PDR) olmak üzere 2 farklı rapor hazırlamaları gerekmektedir. Ön değerlendirme sonuçlarına göre bir ön eleme gerçekleşecektir. PDR sonuçlarına göre ise; yarışmadan elenen takımlar, maddi destek almayı hak eden takımlar ve maddi destek almadan yarışmaya devam edebilecek olan takımlar belirlenecektir. 


 

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması

2020

Derece Takım Adı
1. Afet ( Lise ) Şahinbey Bilişim Yıldızları
1. Afet ( Ortaokul ve Bilim Sanat) Miselyum Team
1. Afet ( Üniversite ) Triquetra
1. Sağlık ( Lise ) KaMu1983
1. Sağlık ( Ortaokul ve Bilim Sanat ) MELEKLER
1. Sağlık ( Üniversite ) YTÜ Biyomekatronik / SDİ
1. Sosyal Inovasyon ( Lise ve Bilim Sanat ) Limyra Yazılım Geliştirme Takımı
1. Sosyal Inovasyon ( Ortaokul ve Bilim Sanat) PİKSEL MÜHENDİSLERİ
1. Sosyal Inovasyon ( Üniversite ) CENGALYON: Son Teknoloji Bükücüleri
2. Afet ( Lise ) Life Locaters
2. Afet ( Ortaokul ve Bilim Sanat) MEZUROBO
2. Afet ( Üniversite ) IEEE IOT Takımı
2. Sağlık ( Lise ) SmartCounter
2. Sağlık ( Ortaokul ve Bilim Sanat ) Radyasyon Savar
2. Sağlık ( Üniversite ) Simplicity
2. Sosyal Inovasyon ( Lise ve Bilim Sanat ) BASE
2. Sosyal Inovasyon ( Ortaokul ve Bilim Sanat) TEKNO DAHİLER
2. Sosyal Inovasyon ( Üniversite ) ARTEMİS
3. Afet ( Lise ) 3E Proje Takımı
3. Afet ( Ortaokul ve Bilim Sanat) Kaptan Pilotlar
3. Afet ( Üniversite ) Kök 3
3. Sağlık ( Lise ) Aesculapius
3. Sağlık ( Ortaokul ve Bilim Sanat ) Andromeda
3. Sağlık ( Üniversite ) PROFELSAN
3. Sosyal Inovasyon ( Lise ve Bilim Sanat ) ROBOKOD BUCA
3. Sosyal Inovasyon ( Ortaokul ve Bilim Sanat) BİLİM ÖTESİ
3. Sosyal Inovasyon ( Üniversite ) YuSi

2019

Derece Takım Adı
1. Çevre ( İlkokul Ortaokul Lise) YK
1. Çevre (Üniversite Mezun ) SMART COOL
1. Sağlık ( İlkokul Ortaokul Lise) Demir
1. Sağlık (Üniversite Mezun) YTÜ-BİYOMEKATRONİK
1. Afet (Ilkokul Ortaokul Lise) EarthQuake
1. Afet (Üniversite Mezun) El Cezeri
1. Eğitim (Ilkokul Ortaokul Lise) TEKNOLOJİ AVCILARI
1. Eğitim (Üniversite Mezun) 3 BOYUTLU OYUNCAK TK
1. Ulaşım (Ilkokul Ortaokul Lise) Kasırga-1
1. Ulaşım (Üniversite Mezun) Sistem Piezo
2. Çevre ( İlkokul Ortaokul Lise) YOUNG CREW
2. Çevre (Üniversite Mezun ) MANYETÜRK
2. Sağlık ( İlkokul Ortaokul Lise) Herbalyum
2. Sağlık (Üniversite Mezun) HRÜ Bilim ve Teknoloji Topluluğu
2. Afet (Ilkokul Ortaokul Lise) Istedad-ı Nevin-i Herat
2. Afet (Üniversite Mezun) Lülebilsem
2. Eğitim (Ilkokul Ortaokul Lise) HEXABRO'S D
2. Eğitim (Üniversite Mezun) İK
2. Ulaşım (Ilkokul Ortaokul Lise) ENGELLERİ AŞANLAR
2. Ulaşım (Üniversite Mezun) Counting System
3. Çevre ( İlkokul Ortaokul Lise) Anchiale 2019
3. Çevre (Üniversite Mezun ) Dünya'yı Değiştirenler
3. Sağlık ( İlkokul Ortaokul Lise) StemakerAÇO
3. Sağlık (Üniversite Mezun) Daimond DNA
3. Afet (Ilkokul Ortaokul Lise) Biyonik Belde Tim
3. Afet (Üniversite Mezun) Mergen (Raclab-Mergen)
3. Eğitim (Ilkokul Ortaokul Lise) AANSA HAMİD,FATİMA NASİR
3. Eğitim (Üniversite Mezun) GÖREN ELLER
3. Ulaşım (Ilkokul Ortaokul Lise) ASIM
3. Ulaşım (Üniversite Mezun) CURTECH

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 3 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.
   

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlama ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

2242 üniversite öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Final Sonuçları Açıklandı!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

Teknofest 2020 Liseler Arası İha Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Liseler Arası İHA Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

Teknofest 2020 Uluslararası İha Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Uluslararası İHA Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

Teknofest 2020 Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

Teknofest 2020 Helikopter Tasarım Yarışması Final Sonuçları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Helikopter Tasarım Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar