Sıkça Sorulan Sorular

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknoloji geliştirmesi konusunda kritik rol oynayan kuruluşlar tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir. Festival 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecektir.

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Gösteriler, Aktiviteler ve Seminerler’e katılım ve Uluslararası Girişim Fuarı’nı ziyaret ücretsiz olup herkese açıktır.

TEKNOFEST İSTANBUL’un düzenlenmesinde temel hedef, Türkiye’de millî teknolojinin geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda farkındalık oluşturmak ve somut çalışmaların ortaya konulmasını desteklemektir. Bu doğrultuda, yarışmalara katılacak olan ekiplerin uzun ve detaylı teknik çalışmalar sonucunda, kendi teknolojik donanımlarını (İHA, roket, insansız su altı aracı, vb.) tasarlıyor ve üretebiliyor olmaları beklenmektedir. Ciddi bir çalışma gerektirecek olan bu süreçte, takımların yarışmaların gerektirdiği görevlere hazırlanmaları için gerekli zamana sahip olabilmeleri için kendilerine yeterli süreyi tanımak hedeflendi.

Takım tanıtım dosyanızda takımınızı tanıtmanız gerekmektedir. Takımınızın kuruluş yılı, amacı, takım üyelerinin bilgilerini içerebilir. Takım üyelerinizin bölümleri sınıfları; takım içerisindeki iş bölümü; daha önce katılmış olduğunuz yarışmalar, varsa almış olduğunuz ödül ve başarılardan bahsetmelisiniz. Görsellerde kullanabilirsiniz. Danışman bilgilerini belirtmelisiniz. Takım tanıtım metni, takım tanıtım dosyanızın bir özeti olmalıdır. Proje adı yarışma kapsamında tasarladığınız ürüne bir isim vermek istiyorsanız onu içermelidir. Proje tanıtım metni, projenizdeki öngörülen süreçler, yarışma hedefi doğrultusunda kullanmayı planladığınız metodlardan kısaca bahsetmelisiniz.

Şartnamelerde aksi belirtilmemişse, takımlar akademik danışman bulundurmak zorunda değildir. 31.03.2018 tarihinden önce, yarışma mail gruplarında Akademik Danışman gerekliliği konusunda bilgilendirilme yapılmıştı. Ancak, devam eden süreçte, görülen lüzum üzerine, bu gerekliliği Teknofest Yönetimi esnetmekteyiz. Ancak, çalışmalarınızın daha düzenli ve salahiyetli olması açısından ve ayrıca destek taleplerinizin daha olumlu karşılanması bakımından, akademik bir danışman ile yarışmaya katılım göstermeniz, tarafımızdan önemle tavsiye olunur. Akademik danışmanın rolü; Takımın çalışmalarını denetlemek, takım liderini ve takımı yönlendirmek., Takımın hazırladığı belgeleri yarışma komisyonuna teslim etmeden önce onaylamak şeklindedir. Öte yandan, danışman şunları yapmamalıdır; takım adına tasarım yapmak, takıma doğrudan bir tasarım önermek, bir yarışma için birden fazla takıma danışmanlık yapmak, yarışma günü takımın operasyonu yönetmek gibi işleri gerçekleştirmemelidir.

Danışmanlarınız bir belge imzalamak zorunda değil. Ancak herhangi bir kurumu temsilen katılıyorsanız o kurumdan izin belgeniz olmak zorundadır. Bununla beraber lise takımları için (üniversite takımlarında da eğer reşit olmayan üyeler var ise ) veli izni gerekmektedir. Bu izinleri sağlamak genellikle danışmanlar kontrolünde gerçekleşir. Yarışma öncesi ve sonrası herhangi bir durum oluşması halinde danışmanlarınız da bir takım üyesi gibi tüm sorumluluğu aldıklarını bilmelidirler.

Yarışma için belirlenen son başvuru tarihinden evvel, takımlar, üyelerinde istedikleri değişikliği yapabilirler. Bunun için, başvurularının hemen akabinde gelen onaylama e-postasındaki linke girerek yarışma başvuru sayfasına ulaşmaları yeterli olacaktır. Takımlar kendi başvuru sayfalarında, takımları ile ilgili bilgilerde istedikleri değişiklikleri yapabilirler. Onay e-postası tarafına ulaşmayan takımlar, bunu, Teknofest yönetimine bildirerek, kendi başvuru sayfalarına ulaşmak için gerekli olan linki talep edebilirler. Yarışma başvuru süresi dolduktan sonra, üyelerinde ekleme ya da çıkarma YAPILAMAMAKTADIR

Sistemde diğer seçeneğini seçerek başvurunuza devam edebilirsiniz. Güncel okul bilginizi takım tanıtım dosyasında bildirmeniz gerekmektedir.

Yarışma şartnamelerinde aksi bir durumdan bahsedilmediği sürece, aynı takım içerisinde hem mezun, hem öğrenci yarışmacılar bulunabilir.

Katılabilirsiniz.

Olabilir.

Başvurabilir. Aynı yarışmada farklı kategorilerde yarışmak için, ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.

Bir takım birden fazla yarışmaya başvurabilir. Ancak, katılmak istediği her yarışma için, ayrı ayrı başvuru yapmak zorundadır.

Takımınızda eğitim seviyesi en yüksek takım üyesinin eğitim durumunu takım seviyesi olarak yazmanız gerekmektedir. Takımın okulu olarak ise bu takım üyesinin okulunu yazabilirsiniz.

Yarışma Komitesi tarafından verilen şablon kullanılmak zorundadır.

Öncelikle takım iletişim adresinin doğru yazıldığından emin olunuz. Başvurunuzdan sonra takım iletişim adresine gelen mailleri kontrol etmelisiniz. Yarışmaların başvuru süresi bittiği için herhangi bir güncelleme yapılamamaktadır. Başvurunuzu yaptıktan sonra "başvurunuz onaylanmıştır" şeklinde bir yazı çıktığı ise sorun yoktur. Ancak mail adresinizi doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Tüm süreçler mail belirtilen mail üzerinden yürütülecektir.

Katılacağınız yarışmayla ilgili olarak göndermeniz gereken rapor ve dosyaları gönderme şekli ve metodu ile ilgili olarak, Teknofest Yönetimi tarafından, her bir yarışma için ayrı ayrı gerekli duyurular yapılacaktır. Takım iletişim mail adresinize raporlarınızı yüklemeniz için gerekli linkler gönderilecektir.

Teknoloji yarışmalarının her bir kategorisinde istenen görevin zorluğu ve teknik gerekliliği farklılık gösteriyor. Bu nedenle, her bir kategorinin değerlendirme kriteri de farklılaşıyor. Bazı kategorilerde hem lise hem üniversite ve üzeri olmak üzere iki ayrı seviye bulunurken, bazı kategorilerde istenen görevin teknik gereklilikleri nedeniyle sadece üniversite ve üzeri seviyesi bulunuyor. Katılım başvuruları değerlendirilirken, başvuran takımların istenen görevi gerçekleştirmek için gerekli teknik bilgi, beceri, tecrübe ve altyapıya sahip olması değerlendiriliyor.

Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

Uluslararası Girişim Fuarı’nda, yerli ve yabancı teknoloji girişimlerin yanısıra, teknolojik ürün ve hizmetleri satın alan firmalar ve yatırımcılar da yer alacaktır. Fuara katılım koşulları, ücretler ve başvurular önümüzdeki dönemde duyurulacak. Fuarı ziyaret ücretsiz olup herkese açıktır.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları Finalist olan takımların yol ve konaklama talepleri için finalist takımların belirlenmesinin ardından bir form gönderilecek ve bu form üzerinden talepler alınacaktır. Formların değerlendirilmesi neticesine göre hareket edilecektir. TEKNOFEST Yönetimi bu yönde kesin bir taahhüt vermemektedir.

Festival, her yaş ve meslek grubundan ziyaretçiye açık olup ücretsizdir. 13 yaşından küçük ziyaretçiler alana, velileri ya da öğretmenleri ile birlikte kabul edilecektir. Genç ve çocuk ziyaretçilerin katılımını özellikle destekliyoruz. Bu nedenle festival alanında gençlerin ve minik ziyaretçilerin anne ve babaları ile birlikte eğlenceli zaman geçirebileceği bir aktiviteler alanı olacak.