Teknofest'e Başvuru Yağdı…

Teknofest'e Başvuru Yağdı…

TEKNOFEST yarışmalarına geçen yıl 4 bin 208 başvuru yapılırken, bu yıl bazı kategorilerde başvurular hala devam etmesine rağmen 6 bin 774'e ulaştı. 
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda 2 bin 372, Roket Yarışması’nda 571, Savaşan İHA Yarışması’nda 502, Uçan Araba Tasarım Yarışması’nda 470, Yapay Zeka Yarışması’nda 339, İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması’nda ise 220 takım yarışacak. 

Türkiye'nin en büyük teknoloji buluşması TEKNOFEST, bu yıl artan yarışma ve yarışmacılarla çok daha kapsamlı bir etkinliğe sahne olacak. İlk yılında ulaştığı başarı ve gençler arasında yarattığı heyecanla dikkati çeken yarışmaya başvurularda ciddi artış gerçekleşti. 

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 550 binin üzerinde ziyaretçiyle dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olmayı başaran TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl da birbirinden renkli gösterilere ve teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedef olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile ülkenin önemli kurum ve firmalarının destek sağladığı TEKNOFEST, 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek. 

Festivalde; ilkokul, ortaokul, lise, lisans, lisans üstü ve mezun seviyesinde 33 teknoloji yarışması yapılacak. 

TEKNOFEST'in ulaştığı başarı ve gençler arasında yarattığı heyecanla teknoloji yarışmalarına olan ilgi bu yıl ciddi oranda arttı.

Yarışmalara geçen yıl 4 bin 208 yarışmacı veya takım başvururken, bazı kategorilerde kategorilerde başvurular hala devam etmesine rağmen bu yıl 6 bin 774 başvuruya ulaşıldı. Yurt dışından 98 başvuru alındı.

Yarışmaya, Türkiye'nin dört bir yanından başvuran öğrenci takımları, çektikleri videoları sosyal medya aracılığıyla yayımlayarak heyecanlarını paylaştı.

Gözü yüksekte olanlar roketleriyle geliyor
En fazla başvuru artışı yüzde 356 ile üniversite öğrencilerine yönelik İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'nın çevre alt kategorisinde oldu.

İlginin yoğun olduğu kategorilerden biri, öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini artırarak bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik düzenlenen Roket Yarışması olarak dikkati çekti. Geçen yıl 157 başvuru yapılan ve Tuz Gölü'nde başarıyla gerçekleştirilen yarışmanın ikincisi için alçak ve yüksek irtifa alt kategorilerinde toplam 571 başvuru alındı. 

İHA'larda rekabet büyüyor
TEKNOFEST'te insansız hava aracı (İHA) teknolojilerine yönelik de bir dizi yarışma gerçekleştirilecek. 

Otonom İHA'lara yönelik teknoloji geliştirecek yarışmacıların özgün tasarım, üretim ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmasına yönelik Savaşan İHA Yarışması'na döner ve sabit kanatlı kategorilerinde toplam 502 başvuru yapıldı.

Tanımlanan görevlerin birden fazla İHA ile görev paylaşımı, yedekleme ve birbirini tamamlama esaslı olarak sürü halinde gerçekleştirilmesine yönelik yazılım algoritmaları geliştirilmesini içeren Sürü İHA Simülasyon Yarışması'na ise 73 takım başvurdu.

Uçan arabalar sahneye çıkacak
TEKNOFEST'e bu yıl Uçan Araba Tasarım Yarışması da eklendi.

Ortaöğretim, yükseköğretim öğrencilerinin kendi aralarında bir araya gelmesiyle oluşturulan takımlar, yoğun nüfus bölgeleri de dahil, insan yaşam bölgelerinde veya yerleşim bölgeleri arasında bir noktadan diğerine, gerektiğinde kara yolunu, gerektiğinde ise hava yolunu kullanabilen hem karada hem havada emniyetli bir şekilde seyredebilecek "uçan araba" konseptini ortaya koyacak.

Tarih: -